نخست وزیر جدید ترکیه مصمم به تغییر نظام سیاسی کشور

نخست وزیر جدید ترکیه مصمم به تغییر نظام سیاسی کشور
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بن علی ییلدریم، نخست وزیر جدید ترکیه روز سه شنبه کابینه جدید این کشور را معرفی کرد.

آگهی

بن علی ییلدریم، نخست وزیر جدید ترکیه روز سه شنبه کابینه جدید این کشور را معرفی کرد.

در کابینه جدید ترکیه صاحبان پستهای کلیدی از جمله محمد شیمشک، معاون نخست وزیر باقی مانده اند اما حدود نیمی از وزرا با هدف تثبیت قدرت ۱۴ ساله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری تغییر کرده اند.

آقای ییلدریم که از وفاداران به آقای اردوغان محسوب می شود، تاکید کرد که بسرعت فعالیت برای تحقق خواسته رئیس جمهوری یعنی تغییر قانون اساسی و تغییر نظام سیاسی ترکیه از پارلمانی به ریاست جمهوری را آغاز می کند.

او در پارلمان ترکیه گفت: «مهمترین وظیفه ای که ما به عنوان حزب “عدالت و توسعه” داریم تغییر قانون اساسی متناسب با رابطه کنونی میان رئیس جمهوری منتخب و مردمش است.»

بنا بر گزارش رسانه های ترکیه، در روز سه شنبه همچنین دادگاه تجدید نظر این کشور حکم دادگاه محلی را در زمینه برگزاری کنگره فوق العاده حزب «حرکت ملی» تایید کرد.

بر اساس این حکم، نمایندگان حزب «حرکت ملی» که مخالف سیاستهای آقای اردوغان هستند، اجازه دارند بنا به درخواست صدها تن از اعضای این حزب، کنگره فوق العاده ای را برای تغییر رهبری حزب برگزار کنند.

نظرسنجی ها نشان می دهد که حذف دولت باغچه لی از رهبری حزب «حرکت ملی» می تواند منجر به افزایش حمایتها از این حزب شود و در مقابل، شانس رجب طیب اردوغان را در پارلمان برای داشتن یک حمایت قوی برای تغییر نظام سیاسی کشور کاهش دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه

اپوزیسیون دوباره جان گرفته ترکیه توانست در انتخابات محلی شهرهای مهم پیشتاز باشد