نیروهای دموکراتیک سوریه پیشروی به سمت رقه را آغاز کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نیروهای دموکراتیک سوریه پیشروی به سمت رقه را آغاز کرد

ارتش دموکراتیک سوریه که از نظامیان کرد و عرب تشکیل شده، روز سه شنبه پیشروی خود را به سمت مواضع داعش در شهر رقه در شمال سوریه آغاز کرد.

همزمان، دیده بان حقوق بشر سوریه از بمباران شدید شمال رقه و مناطقی از این شهر که پایتخت داعش در سوریه محسوب می شود، طی روز سه شنبه خبر می دهند.

نظامیان عضو ارتش دموکراتیک سوریه پیش از این توانسته بودند مناطقی را بین حمص و رقه به تصرف خود درآورده و خطوط ارتباطی میان نیروهای داعش در این دو منطقه را قطع کنند. هنوز تاریخ دقیقی برای آغاز عملیات آزادسازی رقه اعلام نشده اما یک منبع نزدیک به ارتش پیشمرگه ها در گفت و گو با خبرگزاری رویترز از نزدیک بودن این عملیات خبر داده است.

هفتۀ گذشته هواپیماهای ائتلاف سرکوب داعش به رهبری آمریکا اعلامیه هایی را بر بالای شهر رقه ریخته اند که در آن از ساکنان این شهر خواسته شده است رقه را ترک کنند. این شهر از دو سال گذشته به تصرف داعش درآمده است. پیشروی ارتش دموکراتیک سوریه به سمت رقه همزمان با تحرکات نظامی در عراق به قصد بازپس گیری موصل از داعش صورت می گیرد.

ارتش دموکراتیک سوریه از بیش از ۲۵۰۰۰ هزار نیروی کرد و نزدیک به ۵۰۰۰ جنگجوی عرب تشیکل شده و به گفتۀ ارتش آمریکا، ۳۰۰ مشاور نظامی آمریکایی نیز آموزش و آماده سازی این ارتش را به عهده دارند.

پیشروی نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه که با حمایت آمریکا علیه داعش و القاعدۀ سوریه می جنگند به سمت رقه با ادعای تازه ای از سوی داعش مبنی بر حمله به پایگاه هوایی «تی۴» و انهدام هلی کوپترهای روسی همراه شده است.

داعش ادعا می کند چندین فروند هلی کوپتر تهاجمی میل ۲۴ روسی و تعدادی خودروی سنگین نظامی که در این پایگاه مستقر شده بودند، هدف گلوله باران این گروه قرار گرفته و از بین رفته اند.

تصاویر ماهواره ای منتشر شده نیز حاکی از انهدام این تجهیزات نظامی در پایگاه تی ۴ است اما مقامات روسیه تخریب این هلی کوپترها در نتیجۀ حملات داعش را تکذیب کرده اند.