نوربرت هوفر: حزب آزادی اتریش گرایش راست افراطی ندارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  AFP, Reuters
نوربرت هوفر: حزب آزادی اتریش گرایش راست افراطی ندارد

نوربرت هوفر، نامزد ناکام انتخابات ریاست جمهوری اتریش یک روز پس از اعلام شکستش خواستار محترم شمرده شدن نتیجه انتخابات شد و از رای دهندگانی که از نتیجه آن مایوس شده اند خواست از حمله به یکدیگر اجتناب ورزند.

نامزد حزب آزادی اتریش در جریان یک نشست مطبوعاتی در پارلمان اتریش تاکید کرد که احترام به نتیجه انتخابات و عقاید یکدیگر «جوهره دموکراسی» محسوب می شود.

نوربرت هوفر که از منتقدان قدرت یافتن نهادهای اتحادیه اروپا است در انتخابات از برنامه ضدمهاجرت حزب آزادی دفاع می کرد. وی با این حال برچسب «راست افراطی» برای توصیف حزب متبوع خود را رد کرد.

نوربرت هوفر گفت: «حزب آزادی حزبی با گرایش راست افراطی نیست. من به عنوان نامزد حزب آزادی در انتخابات شرکت کردم، به عنوان نامزد مستقل در انتخابات حاضر نشدم و همواره نیز این مسئله را تکرار کرده ام. اگر یک حزب راست افراطی در اتریش در انتخابات شرکت کند ممکن است تنها دو درصد آراء را کسب کند. درصد افراد نادان در اتریش از این بیشتر نیست. ما یک حزب راست میانه با درجه بالایی از مسئولیت پذیری اجتماعی هستیم.»

نوربرت هوفر در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که روز یکشنبه برگزار شد موفق به کسب ۴۹.۷ درصد آراء شد. رقمی که بهترین
نتیجه کسب شده توسط حزب آزادی اتریش در یک انتخابات سراسری محسوب می شود. نوربرت هوفر وعده داده است که تمام توان خود را برای پیروزی حزب آزادی در انتخابات پارلمانی آینده به کار خواهد بست.

از موج ورود پناهجویان به اروپا به عنوان یکی از عوامل موثر در اقبال بخشی از رای دهندگان به حزب آزادی یاد می شود. در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۹۰ هزار پناهجو در اتریش درخواست پناهندگی کردند. رقمی که معادل یک درصد جمعیت این کشور است.