علیرغم شکست در انتخابات، راستگراهای اتریش قدرت زیادی یافته اند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
علیرغم شکست در انتخابات، راستگراهای اتریش قدرت زیادی یافته اند

الکساندر واندربلن توانست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اتریش، نوربرت هوفر نامزد حزب راستگرای آزادی این کشور را شکست دهد. به این ترتیب قدرت در این کشور همچنان در اختیار چپ های اتریش باقی می ماند.

رئیس جمهور جدید اتریش که تا چندی پیش عضو حزب سبزهای این کشور بود، بعنوان کاندیدای مستقل در این انتخاب حضور داشت. وی در نخستین کنفرانس خبری خود بعنوان رئیس جمهور گفت: «به نظر می رسد که افراد زیادی در این کشور دیده یا شنیده نشده بودند. ما حالا به یک فرهنگ جدید نیاز داریم، فرهنگی که در آن به ارتباطات و حفظ آن اهمیت داده شود. ما همچنین به سیاستی نیاز داریم که با رسانه ها و خودش سرگرم نباشد بلکه بیشتر به مشکلات و نگرانی ها و بویژه عصبانیت خیلی از آدم ها در این کشور اهمیت بدهد.»

فاصلۀ نامزد راستگرای اتریش با برندۀ این انتخابات طبق آرای شمارش شده تنها ۱۶۰۰۰ رای بوده و تحلیلگران این فاصلۀ کم را یک اخطار برای احزاب چپ، میانه رو و سوسیالیست اتریش می دانند. بر طبق اخبار اعلام شده الکساندر واندربلن ۵۰.۳ درصد از آرا را از آن خود کرده و نوربرت هوفر نیز به ۴۹.۷ درصد آرا دست یافته است.

نامزد حزب راستگرای آزادی با پذیرش شکست خود، انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه را یک سرمایه گذاری برای آینده دانسته و تاکید کرده است احزاب راستگرا در آینده قدرت بیشتری در این کشور به دست خواهند آورد.

انتخابات ریاست جمهوری اتریش محلی برای تبلیغات و اعلام همبستگی دیگر احزاب راستگرای افراطی اروپایی از جمله جبهۀ ملی فرانسه و حزب فنلاندی های واقعی نیز بود. بسیاری از این احزاب با اعلام حمایت خود از حزب آزادی اتریش در صفحات اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک رسیدن به ریاست جمهوری نوربرت هوفر را یک موفقیت بزرگ برای جنبش های راستگرایانه در اروپا دانسته بودند.