انتخابات ریاست جمهوری اتریش برگزار شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات ریاست جمهوری اتریش برگزار شد

مردم اتریش روز یکشنبه برای انتخاب رئیس جمهوری پای صندوقهای رای رفتند.

بر اساس نظرسنجی ها نوربرت هوفر از حزب ملی گرای آزادی پیشتاز است. آقای هوفر توانست در دور اول انتخابات با کسب ۳۵ درصد آرا پیشتاز شود. در سال گذشته میلادی بیش از نود هزار نفر که معادل حدود یک درصد جمعیت اتریش است در این کشور درخواست پناهندگی کردند. کنترل مهاجران یکی از اصلی ترین وعده های انتخاباتی آقای هوفر بوده است.

رقیب نامزد پیشتاز، الکساندر فان در بلن، نامزد مستقل ۷۲ ساله است که مورد حمایت حزب سبزها است. ائتلاف مخالفان راستگرایان تلاش می کنند که با حمایت از او مانع پیروزی نوربرت هوفر شوند.

در کشوری که مقام ریاست جمهوری در آن عمدتا مقامی تشریفاتی است، این انتخابات تبدیل به رویدادی مهم شده است. چرا که ممکن است منجر به آن شود که برای اولین بار یک فرد راستگرای افراطی به رهبری یک کشور اتحادیه اروپا برگزیده شود.

رئیس جمهوری اتریش نقش چندانی در اداره کشور ندارد اما اجازه دارد که در صورت تشخیص، دولت را منحل کند.

انتظار می رود که شمارش آرا بلافاصله پس از پایان رای گیری صورت گیرد و نتیجه نهایی عصر روز یکشنبه اعلام شود.

گرگلی بارفای، گزارشگر یورونیوز می گوید: «انتخابات ریاست جمهوری اتریش به ندرت در سرخط اخبار رسانه های جهان قرار گرفته بود. اما این بار کاملا اوضاع متفاوت است. همه مردم اروپا به این انتخابات چشم دوخته اند که ببینند آیا نامزد حزب راستگرای افراطی آزادی می تواند به عنوان رهبر کشور انتخاب شود یا نه.»