مارکو پانلا، سیاستمدار ایتالیایی و مبارز سرسخت حقوق مدنی در ۸۶ سالگی درگذشت

مارکو پانلا، سیاستمدار ایتالیایی و مبارز سرسخت حقوق مدنی در ۸۶ سالگی درگذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مارکو پانلا سیاستمدار باسابقه ایتالیایی، رهبر تاریخی حزب رادیکال این کشور و مبارز حقوق مدنی، روز پنج شنبه در ۸۶ سالگی درگذشت.

آگهی

مارکو پانلا سیاستمدار باسابقه ایتالیایی، رهبر تاریخی حزب رادیکال این کشور و مبارز حقوق مدنی، روز پنج شنبه در ۸۶ سالگی درگذشت. او حزب رایکال ایتالیا را در سال ۱۹۵۵ پایه گذاری کرد.

پانلا با این که هرگز در دولت عضویت نداشت، یکی از برجسته ترین چهره های سیاسی ایتالیا در دهه های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ بود.

او در خط مقدم تمام مبارزات مدنی و حقوق بشری از جمله مبارزه برای حق طلاق در دهه ۱۹۶۰، مبارزه برای حق سقط جنین در دهه ۱۹۷۰، کارزار مبارزه بر ضد شکار، قانونی کردن حشیش، لغو حبس ابد و مبارزه علیه همجنسگراستیزی شرکت داشت.

پانلا همچنین در خط مقدم کارزارهای موفقی مانند پایان دادن به نظام انتخاباتی تناسبی محض در ابتدای دهه ۱۹۹۰ و لغو تولید انرژی هسته ای در ایتالیا در سال ۲۰۱۱ فعالیت کرد.

شیوه مبارزات غیرمتعارف او از جمله استفاده از ابزار اعتصاب غذا در ۸۱ سالگی بر ضد ازدحام بیش از حد زندان ها او را در معرض توجه عموم قرار داد.

او در طول فعالیت های سیاسی اش با چپ و راست در ایتالیا ائتلاف کرده بود، اقداماتی که حامیانش با عنوان «پسا ایدئولوژیک» آن را به نوعی تطبیق پذیری پانلا با شرایط توصیف کرده اند و مخالفانش نشانه ای از فرصت طلبی سیاسی.

ماتئو رنزی نخست وزیر ایتالیا گفته است که کل کشور از مرگ « شیر شجاع آزادی» متاثر شده است.

پانلا وقتی از نظر بین المللی شهرت پیدا کرد که در دهه ۱۹۸۰ ایونا استلر، بازیگر فیلم های پورنو را وارد حزب رادیکال کرد و این بازیگر توانست در انتخابات پارلمانی ۱۹۸۷ ایتالیا وارد پارلمان شود. پانلا چهار بار به عنوان نماینده در پارلمان اروپا از ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۴ خدمت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جسد زن جوان فرانسوی که به دنبال «شکار ارواح» بود در کلیسای متروکه‌ای در ایتالیا پیدا شد

پیرمرد نگون‌بخت ایتالیایی زیر هزاران قالب پنیر جان باخت

همه فرزندان نخست وزیر اسبق ایتالیا میلیاردر شدند