Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات ریاست جمهوری اتریش؛ نقطه عطفی در تاریخ اروپا

انتخابات ریاست جمهوری اتریش؛ نقطه عطفی در تاریخ اروپا
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نوربرت هوفر ۴۵ ساله که مهندس هوافضاست در صورت پیروزی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اتریش، یکی از جوان ترین رهبران اروپا خواهد بود. وی همچنین نخستین رئیس جمهوری راستگرای افراطی در اروپا از دهه ۴۰ به

آگهی

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اتریش که روز یکشنبه برگزار می شود توجه رسانه های خارجی را چندان برنیانگیخته است اما ممکن است نقطه عطفی را در تاریخ معاصر اروپا رقم بزند. گرچه در اتریش تصمیمات سیاسی به عهده رئیس جمهوری نیست، اما او می تواند عزل و نصب اعضا کابینه را رد یا تأیید و پارلمان را منحل کند.

نوربرت هوفر، نامزد اف پی او، حزب راستگرای افراطی برنده دور نخست انتخابات بود که در روز ۲۴ آوریل (۵ اردیبهشت) برگزار شد. «اف پی او» یا «حزب آزادی» که مدتها تحت رهبری یورگن هایدر بود و اکنون هاینتس کریستین اشتراخه آنرا هدایت می کند، یک گروه ملی گرای افراطی است که سیاست ضد مهاجر دارد.

نوربرت هوفر ۴۵ ساله که مهندس هوافضاست در صورت پیروزی، یکی از جوان ترین رهبران اروپا خواهد بود. وی همچنین نخستین رئیس جمهوری راستگرای افراطی در اروپا از دهه ۴۰ به این سو خواهد بود.

او کارزار انتخاباتی خود را بر بحران پناهجویان متمرکز و با همین حربه، هر دو رقیب سنتی در صحنه سیاسی اتریش را از میدان به در کرد و با رقیبی از حزب سبزها به دور دوم راه یافت.

پس از اعلام نتایج دور نخست و استعفای غافلگیرانه صدراعظم پیشین، حزب سوسیال دموکرات بی درنگ کریستین کرن را به عنوان صدراعظم معرفی کرد تا بتواند سیاست های خود را بازنگری و بازسازی کند.

شهروندان اتریشی در مورد انتخابات نظرات و نگرانی های متفاوتی دارند. یکی از آنها می گوید: «افزایش شمار خارجی ها که به طرز فراگیری سبب از بین رفتن اطمینان و امنیت و نیز موجب افزایش نگرانی از بیکاری و مشکلات دیگر در اتریش و سایر کشورها شده، به محبوبیت جناح راست انجامیده است.»

دیگری می گوید: «ترس من از آن است که بسیاری از مردم روز انتخابات در خانه بمانند زیرا به هیچ یک از دو نامزد نمی خواهند رأی بدهند. می ترسم که همه این افراد روز دوشنبه با دیدن نتیجه انتخابات غافلگیر بشوند.»

اکنون همه مخالفان آقای هوفر ناچارند رأی خود را به تنها رقیب او یعنی الکساندر وان در بلن از حزب سبزها بدهند. نام این اقتصاددان ۷۲ ساله تا پیش از دور نخست انتخابات ریاست جمهوری در صدر فهرست نظرسنجی ها قرار داشت.

خبرنگار یورونیوز در وین می گوید: «شش میلیون و چهارصد هزار اتریشی به پای صندوق های رأی فراخوانده شده اند. ۳۱ درصد از واجدان شرایط در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکردند. کارشناسان معتقدند نتیجه انتخابات یکشنبه هر چه باشد، این روز به عنوان نقطه عطفی در تاریخ معاصر اتریش ثبت خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدراعظم سابق اتریش به اتهام «بیان اظهارات نادرست» در پرونده فساد به دادگاه احضار شد

صدر اعظم اتریش: حق مردم برای نگهداری و استفاده از پول نقد باید در متن قانون اساسی درج شود

بلندپروازی‌های اقتصادی و منجلاب بازار املاک چین؛ نخست‌وزیر خواهان رشد پنج درصدی است