راهکارهای میشل تمر برای ترمیم اقتصاد برزیل

راهکارهای میشل تمر برای ترمیم اقتصاد برزیل
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

میشل تِمِر، معاون اول دولت می خواهد از زیر سایه دیلما روسِف، رئیس جمهوری این کشور بیرون بیاید. آقای تِمِر بناست از زمان محاکمه خانم روسِف

آگهی

گزارش تفصیلی

میشل تِمِر، معاون اول دولت می خواهد از زیر سایه دیلما روسِف، رئیس جمهوری این کشور بیرون بیاید. آقای تِمِر بناست از زمان محاکمه خانم روسِف احتمالا تا پایان این دوره ریاست جمهوری جایگزین وی شود.

آقای تِمِر برای مردم برزیل چندان شناخته شده نیست و هنوز از دیلما روسِف نامحبوب تر است. او که در نظرسنجی ها تنها ۲ درصد از آرا را از آن خود کرده، مدتهاست خود را صبورانه برای این زمان آماده می کند.

او که در انتظار تصمیم سنای برزیل است می گوید: «می خواهم بگویم که در آرامش و با احترام منتظر تصمیم سنا می مانم. سناست که حرف آخر را در این مورد می زند، پس شایسته نیست قبل از اینکه سنا راه حلش را امضا کند چیزی بگویم.»

اما گفته می شود که او از پیش کابینه خود را تدارک دیده است، کابینه ای که شمار وزیران در آن از ۳۲ نفر به ۲۲ نفر کاهش خواهد یافت، عددی نمادین که نشان دهنده عزم جزم او برای سامان دادن به حسابهای عمومی برزیل است، کشوری که با بدترین بحران اقتصادی از دهه ۱۹۳۰ تاکنون روبرو است.

پیش بینی می شود که شاخص تولید ناخالص ملی، امسال ۳.۹ درصد اُفت کند. تورم ۱۰ درصدی و نرخ بهره ۱۴.۲۵ درصد، کسری بودجه کشور را تنها در دو سال گذشته نزدیک به سه برابر کرده، رقمی که در سال ۲۰۱۵ به ۱۰.۴ درصد رسیده است.

هر ماه، یکصد هزار شغل در برزیل از بین می رود. آقای تِمِر برای ترمیم اقتصاد، مجموعه راهکارهای لیبرالی را تدارک دیده است که طبیعتا چندان محبوب نیستند. از جمله این اقدامات می توان به تنظیم سختگیرانه بودجه، اصلاح نظام مالیِ بازنشستگی و قوانین کار و همچنین خصوصی سازی اشاره کرد.

مایکل فریتاس موهالِم، حقوقدان برزیلی در این باره می گوید:«عوامل بسیاری در ایجاد وضعیت کنونی اقتصادِ برزیل دخیل اند و انتظار می رود که بحران همچنان برای زمانی چند ساله ادامه داشته باشد. هیچ اقدامی و هیچ کس در دولت نمی تواند مشکل را فورا حل کند.»

یکی دیگر از عوامل سازنده این وضعیت وخیم، شرکت پتروبراس نام دارد. رسوایی مالی عظیم در این شرکت نفتی پیامدهای قضایی پیش بینی ناپذیری داشت که تنها یکی از آنها ایجاد شکاف در سطوح بالای حزب حاکم بوده است.

ماهها تعطیلی نهادهای دولتی، همچنین کارزار تبلیغاتی جذب تماشاگران خارجی برای بازیهای المپیک برزیل را نیز با مانع روبرو کرده است. چنانکه برزیلِ امروز، به جای تصویر بازیهای المپیک، بازتاب دهنده تصاویر دیگری است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس برزیل منزل مسکونی رئیس جمهوری سابق را به ظن جعل گواهی‌های واکسن کرونا تفتیش کرد

ماجرای بولسونارو و جواهرات اهدایی عربستان؛ رئیس جمهور پیشین برزیل هرگونه اقدام «غیرقانونی»را منکر شد

حامیان رئیس جمهوری برزیل: زندان عزم لولا را برای مبارزه با فقر تقویت کرد