Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افغانستان و نیجریه در واکنش به سخنان دیوید کامرون، بریتانیا را در فساد مالی کشورشان شریک دانستند

افغانستان و نیجریه در واکنش به سخنان دیوید کامرون، بریتانیا را در فساد مالی کشورشان شریک دانستند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سخنان جنجال برانگیز دیوید کامرون درباره فساد مالی فوق العاده در کشورهای افغانستان و نیجریه در مطبوعات بعنوان یک «گاف سیاسی» منعکس شد و عکس العمل این

آگهی

سخنان جنجال برانگیز دیوید کامرون درباره فساد مالی فوق العاده در کشورهای افغانستان و نیجریه در مطبوعات بعنوان یک «گاف سیاسی» منعکس شد و عکس العمل این دو کشور را برانگیخت.

نخست وزیر بریتانیا در سخنان روز چهارشنبه در مجلس عوام در اشاره به این موضوع ابتدا به شوخی گفت : «قبل از حرف زدن بهتر است ببینم میکروفونم باز است؟ » و سپس افزود: «رهبران کشورهایی نظیر نیجریه و افغانستان به شدت درحال مبارزه با سیستم های بسیار فاسد هستند و در هر دو مورد قدم های فوق العاده ای به جلو برداشته شده است، به همین دلیل آنقدر درایت دارم که به آنها برای حضور در کنفرانس مبارزه با فساد، اینجا، در لندن خوش آمد بگویم.»

نخست وزیر بریتانیا با اشاره به سخنان یکی از اعضای مجلس گفت: « این جا من از دوست محترمم فاصله می گیرم و فکر نمی کنم درست باشد که از کمکهایمان صرف نظر کنیم. زیرا صریح بگویم مشکل این کشورها به خودمان بر می گردد و اینجا انباشته می شود، چه به شکل مهاجرت و چه بصورت مشکل تروریسم و بقیه مشکلات.»

آقای کامرون اقدامات انجام شده در مبارزه با فساد در نیجریه و افغانستان را مثبت دانست اما از صحبت خود عذرخواهی نکرد.

در همین حال محمدو بوهاری، رییس جمهور نیجریه مرکز مالی لندن را به پولشویی متهم کرد و بریتانیا را در فساد مالی کشورش شریک دانست. وی گفت: «درخواست عذرخواهی از کسی ندارم. آنچه می خواهم این است که دارایی های ما را به ما برگردانند.»

از سوی دیگر محمد فرهاد صدیق، نماینده مجلس افغانستان نیز سخنان آقای کامرون را اهانت به افغانستان دانست و گفت: « شکی نیست که در افغانستان فساد مالی وجود دارد ولی خود بریتانیا، آمریکا و جامعه بین المللی هم در فساد گسترده در افغانستان نقش دارند. در این برهه که کنفرانس مبارزه با فساد در لندن برگزار می شود منتظر نیستیم که بریتانیا وارد این مقوله بشود. این توهین به ملت افغانستان است.»

کنفرانس بین المللی مبارزه با فساد علیرغم این سوء تفاهم ها روز پنجشنبه در لندن کار خود را آغاز می کند و قرار است محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان نیز در این اجلاس حضور یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا بیش از ۵ هزار پناهجو را تا پایان سال جاری میلادی به رواندا می‌فرستد

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش

نخستین حضور عمومی پادشاه بریتانیا بعد از اعلام ابتلا به سرطان