Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

معلم معترض افغان: دختران را از بد دادن نجات دهید

معلم معترض افغان: دختران را از بد دادن نجات دهید
Copyright 
نگارش از مریم شاهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در افغانستان براساس سنت “بد دادن”، وقتی فردی به قتل می رسد، با فیصله بزرگان محل و موسفیدان و برای جلوگیری از خونریزی های بیشتر، دختری از خانواده قاتل به عقد مردی از خانواده مقتول در می آید.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید که گزارشهای مربوط به “بد دادن” (خون بها) دختران از یک سال پیش کاهش یافته است. اما در حال حاضر هم این سنت در برخی ولایات افغانستان وجود دارد اما به این کمیسیون گزارش و شکایتی نمی رسد.

وقتی خان ولی عادل از اعتصاب غذایی بخاطر محرومیت دختران از تحصیل و سنت بد دادن، در ولایتش پاسخی نگرفت و بزرگان محلی و خانواده اش او را دیوانه خواندند، کوله بارش را به مقصد کابل بست و از سه هفته پیش به این سو، خیمه تحصنش را در کابل برپا کرده است تا به حکومت بگوید که پس از این دختران از تحصیل محروم نشوند و بدون رضایت خود، به عنوان خون بها به مردی داده نشوند.

تدریس مخفیانه

خان ولی یک معلم است و در سالهای تحصیل شاگردانش را تشویق می کرد که به خواهرانشان در منزل خواندن و نوشتن آموزش دهند. او در کنار تدریس در یک مکتب/ مدرسه خصوصی/، چند سال متوالی بطور مخفیانه به خواهرش خواندن و نوشتن یاد می داد. او می دانست که اگر پدر و برادرانش از این موضوع با خبر شوند مانع خواهند شد. خان ولی همچنین خواهری داشت که در سن ۱۲ سالگی به بد داده شده بود و بخاطر قتل دو برادرش، خانواده اش تلاش داشتند تا ده دختر را طبق سنت بد دادن از خانواده قاتل بگیرند. خان ولی عادل، به یورونیوز می گوید: «در ولایت (پکتیا) که من زندگی می کنم، بسیاری از دختران مانند خواهرانم از تحصیل محروم هستند و مجبور به ازدواج های اجباری از قبیل سنت بد دادن هستند و با آنها همچون کنیز و برده رفتار می شود. از طرفی نهادهای حقوق بشری و حکومت افغانستان اقدام جدی برای پایان دادن به این نوع خشونتها علیه زنان انجام نداده اند.»

وی ادامه می دهد: «تعدادی از نماینده های مجلس به خیمه ام آمده اند و گفته اند که به خواسته هایم برای پایان دادن به سنت بد دادن دختران و حق تحصیل آنها توجه می کنند و من به تحصنم پایان دهم، اما تا زمانی که حکومت اقدام عملی برای رسیدگی به این خشونتها علیه دختران و زنان انجام ندهد. من به اعتراضم ادامه می دهم.»

ولایات دور افتاده و آمار غیردقیق

لطیفه سلطانی، عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گفتگو با یورونیوز در این باره می گوید: «کمیسیون مستقل حقوق بشر و علما، میانجی گری هایی در بین خانواده ها، برای جلوگیری از بد دادن دختران انجام داده و در مواردی هم این کمیسیون برای قربانی سنت بد دادن، دادخواهی کرده است.»

به گفته وی، از یکسال پیش تاکنون، دو مورد بد دادن دختران به این کمیسیون گزارش شده است و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در کنار این اقدامات، تلاش کرده است که از این پس ازدواجها در مرجع رسمی حکومتی ثبت شود و نکاحنامه برای ازدواج صادر گردد چون در نکاحنامه موضوع مهریه و رضایت طرفین و شاهدین عقد نکاح، در نظر گرفته می شود و احتمال ازدواج های اجباری همچون بد دادن دختران را کاهش می دهد.

خانم سلطانی خاطرنشان می کند: «گزارشهای رسیده به کمیسیون حقوق بشر به طور دقیق میزان کاهش یا افزایش این نوع ازدواجها را مشخص نمی کند چون در ولایات دور دست افغانستان، این سنت همچنان وجود دارد اما بررسی های این کمیسیون نشان داده است که بد دادن دختران در افغانستان کاهش یافته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد

ریچارد بنت: آپارتاید جنسیتی طالبان باید به عنوان یک جنایت بین‌المللی به رسمیت شناخته شود

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند