خلبان اوکراینی در روسیه در انتظار استرداد به کشورش است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خلبان اوکراینی در روسیه در انتظار استرداد به کشورش است

تصمیم مسکو مبنی بر استرداد نادیا ساوچنکو، خلبان اوکراینی از روسیه به کشورش، تنش سیاسی میان دو کشور را پایان نداد.

پیشتر دادگاهی در روسیه نادیا ساوچنکو را به ۲۲ سال زندان محکوم کرده بود. اما پای خواهر او هم به مناسبات دیپلماتیک دو کشور کشیده شد. ویرا ساوچنکو روز چهارشنبه سوار بر خودرویی با پلاک دیپلماتیک اوکراین برای ساعاتی در مرز توسط نیروهای روسیه بازداشت شد. گفته می شود او آزاد شده و هم اکنون در اوکراین است.

اما خواهرش، خلبان ۳۴ اوکراینی همچنان در اعتصاب غذاست و در انتظار استرداد به کشورش. در همین ارتباط مارک فیجین، وکیل نادیا ساوچنکو گفت: «موکلم اعتصاب غذای خود را نشکسته و مدام پیگیر تسریع روند استردادش است. اساسا وکلای مدافع یا رئیس جمهوری اوکراین نمی توانند روند استرداد او را تسریع کند. این مساله ربطی به آنها ندارد. تصمیم قبلا گرفته شده و مراحل اداری آن طول می کشد و تمام مشکل همین جاست.»

نادیا ساوچنکو که در کشورش از او بعنوان قهرمان یاد می شود در تابستان گذشته توسط جدایی طلبان تحت حمایت مسکو دستگیر و تحویل روسیه شد. او ماه گذشته به اتهام مشارکت در قتل دو خبرنگار روس در جریان بمباران شرق اوکراین گناهکار شناخته شد.

در پی آن دولت اوکراین ضمن درخواست استرداد نادیا ساوچنکو متعهد شد که او دوره حبسش را در اوکراین سپری خواهد کرد.

سرانجام دو کشور بر سر مبادله ساوچنکو با دو نظامی روس که در شرق اوکراین توسط نظامیان اوکراینی بازداشت شده بودند به توافق رسیدند. استرداد او به اوکراین در جریان است و اجرای آن یک تا دو ماه طول خواهد کشید.