بیش از صد دختر دانش‌آموز در ولایت فراه مسموم شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بیش از صد دختر دانش‌آموز در ولایت فراه مسموم شدند

بیش از یکصد دانش‌آموز دختر در ولایت فراه واقع در غرب افغانستان در زمان حضور در مدرسه مسموم شدند.

به گزارش رسانه‌های محلی، این حادثه روز شنبه در لیسه نسوان «قریه چهارباغ» در مرکز فراه رخ داده است. مقام‌های بهداشت عمومی اعلام کرده اند که دانش‌آموزان مسموم در بیمارستان بستری شده اند. بسیاری از آن‌ها در زمان انتقال به شفاخانه تب شدید و حالت تهوع داشته اند. شبکه چکاد افغانستان به نقل از عبدالجبار شایق، رئیس صحت عامه ولایت فراه گزارش کرده که محصلان آسیب دیده ۱۰ تا ۱۵ ساله هستند. این مقام درمانی، علت حادثه را «انتشار گاز گل‌خانه ای به داخل صنوف درسی این دانش‌آموزان» عنوان کرده است.


خبرگزاری خامه افغانستان با تایید این خبر از قول محمد ناصر مهری، سخنگوی والی فراه گزارش کرده که ۱۰۶ دختر دانش‌آموز مسموم شده اند. آقای مهری گفته است که تحقیقات برای کشف دلایل این حادثه آغاز شده است.

طالبان همواره مخالفت خود را با تحصیل دختران اعلام کرده است.

مسمومیت گروهی دانش‌آموزان دختر در افغانستان، به ویژه در ولایات شمالی این کشور امر بی‌سابقه ای نیست؛ با این حال، این نخستین بار است که دانش‌آموزان دختر در ولایت فراه قربانی مسمومیت گسترده می‌شوند. به گزارش خبرگزاری خامه، در آخرین حادثه از این دست در تابستان سال گذشته ۳۱ محصل در ولایت وردک مسموم شدند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد هفته گذشته با انتشار گزارشی از کاهش دسترسی کودکان افغانستان به خدمات آموزشی و بهداشتی ابراز نگرانی کرد.