بیش از صد دختر دانش‌آموز در ولایت فراه مسموم شدند

بیش از صد دختر دانش‌آموز در ولایت فراه مسموم شدند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بیش از یکصد دانش‌آموز دختر در ولایت فراه واقع در غرب افغانستان در زمان حضور در مدرسه مسموم شدند.

به گزارش رسانه‌های محلی، این حادثه روز شنبه در لیسه نسوان «قریه چهارباغ» در مرکز فراه رخ داده است. مقام‌های بهداشت عمومی اعلام کرده اند که دانش‌آموزان مسموم در بیمارستان بستری شده اند. بسیاری از آن‌ها در زمان انتقال به شفاخانه تب شدید و حالت تهوع داشته اند. شبکه چکاد افغانستان به نقل از عبدالجبار شایق، رئیس صحت عامه ولایت فراه گزارش کرده که محصلان آسیب دیده ۱۰ تا ۱۵ ساله هستند. این مقام درمانی، علت حادثه را «انتشار گاز گل‌خانه ای به داخل صنوف درسی این دانش‌آموزان» عنوان کرده است.

106 school #girls poisoned in #Afghanistan. https://t.co/uOHFsx6LzJ

— JJ Green (@JJGreenWTOP) April 23, 2016

خبرگزاری خامه افغانستان با تایید این خبر از قول محمد ناصر مهری، سخنگوی والی فراه گزارش کرده که ۱۰۶ دختر دانش‌آموز مسموم شده اند. آقای مهری گفته است که تحقیقات برای کشف دلایل این حادثه آغاز شده است.

طالبان همواره مخالفت خود را با تحصیل دختران اعلام کرده است.

مسمومیت گروهی دانش‌آموزان دختر در افغانستان، به ویژه در ولایات شمالی این کشور امر بی‌سابقه ای نیست؛ با این حال، این نخستین بار است که دانش‌آموزان دختر در ولایت فراه قربانی مسمومیت گسترده می‌شوند. به گزارش خبرگزاری خامه، در آخرین حادثه از این دست در تابستان سال گذشته ۳۱ محصل در ولایت وردک مسموم شدند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد هفته گذشته با انتشار گزارشی از کاهش دسترسی کودکان افغانستان به خدمات آموزشی و بهداشتی ابراز نگرانی کرد.

Children in #Afghanistan increasingly struggle to access health & education – @UN report: https://t.co/drgDz6BGk4pic.twitter.com/R991×3YoxD

— UNICEF Afghanistan

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چند زن افغان که از سوی طالبان تهدید شده‌اند به فرانسه می‌روند

طالبان مانع خروج دانشجویان دختر از افغانستان برای تحصیل در دبی شد

نخست‌وزیر پیشین بریتانیا: منع تحصیل و اشتغال زنان و دختران افغانستان مصداق «جنایت علیه بشریت» است