Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

حمایت اتحادیه اروپا از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی

حمایت اتحادیه اروپا از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سفر مهم مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران زیر سایه تحریمهای بانکی ایران توسط آمریکا قرار گرفت. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

آگهی

سفر مهم مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران زیر سایه تحریمهای بانکی ایران توسط آمریکا قرار گرفت.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این سفر ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات، بر زندگی مردم این دو سرزمین اثرات واقعی بگذارد.

خانم موگرینی همچنین از توافقهای اولیه جهت حمایت از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی خبر داد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از فرصت ایجاد شده در این دیدار استفاده کرد تا به آمریکا یادآوری کند که به تعهدات خود در ارتباط با توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ عمل کند. نگرانی اصلی ایران مشکلاتی است که بر سر راه بانکهای غیرآمریکایی برای همکاری با ایران وجود دارد.

محمد جواد ظریف می گوید: «یکی از اهداف اصلی برجام ایجاد زمینه و تسهیل کردن دسترسی ایران به سیستم مالی بین المللی است در این چارچوب کشورهای مرتبط باید موانع را برطرف کنند. ما یقینا در این راستا به ایالات متحده آمریکا تذکر داده ایم و فشار خواهیم آورد و اتحادیه اروپا هم همین کار را انجام می دهد. ایالات متحده آمریکا باید زمینه را برای ارتباط بانکهای غیرآمریکایی با جمهوری اسلامی ایران را فراهم کند و روند این موضوع را تسهیل کند. برجام، بانک های آمریکایی را شامل نمی شود ولی آنها متعهد هستند که برای همکاری سایر بانک ها با ایران مزاحمتی ایجاد نکنند.»

فدریکا موگرینی می گوید: «ما هر کاری را که از دستمان بربیاید انجام می دهیم تا همه بانکها و موسسات مالی اروپایی از شرایط جدیدی که حاکم شده است مطلع شوند. واضح است که شرایط ما به گونه ای است که نمی توانیم کسی را به انجام کاری مجبور کنیم.»

با وجود برچیده شدن تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای، ایران همچنان نمی تواند با واحد پول دلار معامله ای انجام دهد. چرا که استفاده از دلار در معاملات مستلزم استفاده از سیستم مالی آمریکا و بانکهای این کشور است. در حالی که این دسترسی به دلیل تحریمهای غیرهسته ای دولت آمریکا علیه ایران ممکن نیست.

جواد منتظری، گزارشگر یورونیوز می گوید: «ایران و اروپا در آستانه گشایش فصلی جدید از روابط اقتصادی پس از توافق هسته ای هستند، اما تحریم های یکجانبه امریکا علیه بانک های ایرانی و ممانعت برای استفاده از دلار در مبادلات خارجی به معضل مشترک ایران و اروپا برای توسعه تجاری و اقتصادی تبدیل شده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه خود علیه ایران را صادر کرد

گفتگوی بورل و امیرعبداللهیان در آستانه سفر گروسی؛ رئیس دیپلماسی اروپا به وزیر خارجه ایران چه گفت؟

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است