آمریکا ارتباط ویروس زیکا با عارضه میکروسفالی را تایید کرد

آمریکا ارتباط ویروس زیکا با عارضه میکروسفالی را تایید کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقامات بهداشت آمریکا روز چهارشنبه بالاخره ارتباط بین آلوده شدن به ویروس زیکا در دوران بارداری و بروز عارضه میکروسفالی (کوچکی جمجمه) در نوزادان را

آگهی

مقامات بهداشت آمریکا روز چهارشنبه بالاخره ارتباط بین آلوده شدن به ویروس زیکا در دوران بارداری و بروز عارضه میکروسفالی (کوچکی جمجمه) در نوزادان را تایید کردند. نیش پشه ناقل ویروس می تواند اختلالات و نقصانهای دیگری را هم در مغز نوزاد به وجود بیاورد.

مشاهده ویروس زیکا در مایع درون کیسه آمنیوتیک رحم چندین زن بارداری که نوزادانی مبتلا به میکروسفالی به دنیا آورده بودند، از مدتها پیش شائبه این ارتباط را تقویت کرده بود. تنها در برزیل، از زمان شیوع زیکا در سال گذشته میلادی، ۹۰۷ مورد ابتلا به این عارضه به ثبت رسیده است.

دکتر سونیا راسموسن، مدیر واحد اطلاع رسانی سلامت عمومی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا در این باره بیشتر توضیح می دهد: «نتایج آزمایش ها واقعا به ما کمک کرد که بگوییم زیکا علت یا یکی از دلایل میکروسفالی و اختلالات مغزی جدی است. بنابراین از هم اکنون می توانیم مواضع شفاف تری در این خصوص داشته باشیم و تحقیقاتمان را بر روی سئوالات مهم باقیمانده متمرکز کنیم… فعلا نمی دانیم میزان خطر داشتن نوزادی مشکل دار که مادرش در حین بارداری به ویروس زیکا آلوده شده چقدر است.»

سئوال های مهم دیگری نیز مطرح است: از جمله اینکه آیا این ویروس عوارض دیگری هم دارد؟ و اینکه آیا ممکن است کودکی که مادرش در دوران بارداری به زیکا مبتلا بوده، در سن رشد دچار اختلال شود؟

جمجمه نوزادان مبتلا به عارضه میکروسفالی غیرعادی و کوچک است و این نوزادان در معرض خطر نقص در سیستم مغزی شان هستند. ویروس زیکا از طریق خون و از مادر به جنین منتقل می شود. آزمایشگاهی در فرانسه انتقال آن از راه رابطه جنسی را نیز تایید کرده است. از علائم ابتلا به این ویروس می توان به سردرد، تب بالا، استفراغ و سرخی چشم اشاره کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویروس زیکا عامل تشدید نشانگان گیلن باره

تحقق رویای کشف واکسن زیکا، دست کم تا هجده ماه دیگر

کمپین سلامتی در برزیل به نبرد با زیکا می رود