Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تحقق رویای کشف واکسن زیکا، دست کم تا هجده ماه دیگر

تحقق رویای کشف واکسن زیکا، دست کم تا هجده ماه دیگر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سازمان جهانی بهداشت، می گوید به چند هفته دیگر زمان نیاز دارد تا درباره ارتباط ویروس زیکا و نارسایی مغزی میکروسفالی در میان نوزادان به نتیجه گیری قطعی

آگهی

سازمان جهانی بهداشت، می گوید به چند هفته دیگر زمان نیاز دارد تا درباره ارتباط ویروس زیکا و نارسایی مغزی میکروسفالی در میان نوزادان به نتیجه گیری قطعی برسد. البته این سازمان گفته است که به احتمال زیاد، ارتباط مستقیم بین ویروس زیکا و این نارسایی مغزی وجود دارد.

بیماری میکروسفالی نوعی اختلال رشد مغز است که بر اثر آن سر بیمار کوچک باقی می ماند.

پس از افزایش شمار مبتلایان به ویروس زیکا در آمریکای جنوبی، تلاشهای جهانی برای یافتن واکسنی برای مقابله با این ویروس شدت گرفت. دکتر ماری پل کینی، از سازمان جهانی بهداشت می گوید: «دو پژوهش در زمینه واکسن زیکا پیشرفته تر از بقیه به نظر می رسند. یکی از آنها واکسنی است که انستیتوی ملی سلامت آمریکا در حال توسعه آن است. مورد دیگر، محصولی است که شرکت بیوتک بهارات هند، که تولیدکننده واکسن است در حال کارکردن بر روی آن است. با وجود چشم انداز امیدوارکننده ای که وجود دارد، ما دست کم هجده ماه با آزمایش واکسنها در مقیاس بزرگ فاصله داریم.»

سازمان بهداشت جهانی اطمینان داده است که زنان باردار در آمریکای جنوبی می توانند بدون نگرانی نسبت به سلامت فرزندانشان، وضع حمل کنند. این در حالی است که دولت السالوادور، به زنان این کشور هشدار داده بود که از بیم به دنیا آوردن فرزندانی مبتلا به نارسایی مغزی ناشی از ویروس زیکا، دست کم تا دو سال آینده باردار نشوند.

وزارت بهداشت برزیل گفته است که شمار نوزادان مبتلا به بیماری میکروسفالی افزایش چشمگیری پیدا کرده است و به چهار هزار نفر رسیده است.

کشور برزیل یکی از رکوردداران این نارسایی مغزی در جهان است. از طرفی از سال گذشته نشانه هایی از وجود ویروس زیکا در برزیل و کشورهای همسایه دیده شد. تا کنون این ویروس در بیش از بیست کشور آمریکای جنوبی دیده شده است.

ویروس زیکا از طریق نوعی پشه منتقل می شود. اما پس از این که مواردی از انتقال آن از طریق رابطه جنسی مشاهده شد، نگرانی نسبت به احتمال شیوع گسترده آن افزایش پیدا کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویروس زیکا چیست؟

نکات بهداشتی توصیه شده پیش از سفر به کشوری اروپایی که در آن تب دنگی شایع است

هشدار کارشناسان: بیماری‌های مقاربتی مقاوم به دارو در سطح جهان رو به افزایش است