روحانی: نه ایران و نه عربستان، مشکل یکدیگر نیستند

روحانی: نه ایران و نه عربستان، مشکل یکدیگر نیستند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی روز پنجشنبه با شعار «وحدت و همبستگی برای عدالت و صلح» در شهر استانبول ترکیه برگزار شد. در این نشست دو روزه

آگهی

سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی روز پنجشنبه با شعار «وحدت و همبستگی برای عدالت و صلح» در شهر استانبول ترکیه برگزار شد.

در این نشست دو روزه بیش از ۳۰ تن از سران دولت های کشورهای اسلامی شرکت دارند. انتظار می رود که موضوعاتی منطقه ای، تروریسم و آخرین تحولات در سوریه، یمن و لیبی به بحث گذاشته شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: «به جای انتظار برای نظامیان دیگر کشورها برای مداخله علیه وقایع تروریستی و دیگر بحران هایی که در کشورهای مسلمان به وقوع می پیوندد، باید خودمان راه حلی را از طریق اتحاد اسلامی به دست آوریم.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در سخنرانی خود در این اجلاس گفت: «برای همه روشن است که نه عربستان مشکل ایران است؛ و نه ایران مشکل عربستان. مشکل اصلی، جهل و تعصب و خشونت ورزی است. معضل همه ما، اختلافات در جهان اسلام است.»

رقیب کوتای کاراجا، استادیار دانشگاه گلیشیم به یورونیوز می گوید: «باید اینجا یک دگرگونی شکل بگیرد. این فقط از طریق دموکراسی و رفاه بیشتر امکان پذیر است. جهان عرب روی منابع طبیعی نشسته است. آنان منابع باورنکردنی نفت و گاز را در اختیار دارند. ولی چه کسانی مدیریت و پالایش آن را برعهده دارند؟. چه کسی سیاست های انرژی را تعیین می کند؟. غرب!. اگر وفاق نداشته باشید، مجبورید هر مشکلی را در جهان اسلام با معیارهای غرب حل و فصل کنید.»

به گزارش بویرا بایراکتار، خبرنگار یورونیوز در استانبول «گفتگوها در فضایی از خودانتقادی صورت گرفت. مقامات ایران و عربستان سعودی پشت یک میز نشستند و وزیر خارجه مصر در ترکیه بود. همه این ها نشان می دهد که جهان اسلام حداقل برای باز نگه داشتن باب گفتگو در تلاش است.»

این اجلاس در حالی با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در استانبول برپا شده که ترکیه در ماه های اخیر حملاتی انتحاری را پشت سر گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اظهارات نخست‌وزیر هند درباره مسلمانان خشم مخالفان دولت مودی را برانگیخت

سلمان رشدی چند شب پیش از چاقو خوردن خواب دیده بود

عبدی و خدیر: ایران از اسلام انقلابی عبور می‌کند؛ مسلمانی ایرانیان با مسلمانی اعراب فرق دارد