Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دردسر «اسناد پاناما» برای رئیس جمهوری آرژانتین

دردسر «اسناد پاناما» برای رئیس جمهوری آرژانتین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از آنکه اعلام شد نام رئیس جمهوری آرژانتین هم در «اسناد پاناما» وجود دارد، صدها نفر از مردم بوئنوس آیرس به نشانه اعتراض در برابر کاخ ریاست جمهوری

آگهی

پس از آنکه اعلام شد نام رئیس جمهوری آرژانتین هم در «اسناد پاناما» وجود دارد، صدها نفر از مردم بوئنوس آیرس به نشانه اعتراض در برابر کاخ ریاست جمهوری آرژانتین تجمع کردند و خواهان کناره گیری او شدند.

بر اساس اسناد فاش شده، مائوریسیو ماکری، رئیس جمهوری آرژانتین متهم شده است که زمانی از مدیران بلندپایه دو شرکت خارجی بوده که یکی از آنها در باهاما و دیگری در پاناما ثبت شده است. چنین فعالیت اقتصادیی خلاف قانون نیست، اما مشکل اینجا است که آقای ماکری نه هنگامی که به مقام شهرداری رسید نقش خود در این شرکتها را اعلام کرد و نه هنگامی که به عنوان رئیس جمهوری آرژانتین انتخاب شد. چنین اقدامی، احتمال پنهانکاری مالی را تقویت می کند.

مائوریسیو ماکری، که چهار ماه قبل به مقام ریاست جمهوری آرژانتین رسیده است و یکی از شعارهای اصلیش در مبارزه های انتخاباتی، مبارزه با فساد مالی و اداری بود گفته است که هیچ کار خلافی انجام نداده است. او گفت: «من به عنوان مدیر این شرکتها هیچ درآمدی نداشتم. فردا در دادگاه حاضر می شوم و همه اطلاعات و اسناد مورد نیاز را به قاضی ارائه می کنم تا نشان بدهم که هر چه انجام داده ام درست بوده است. می خواهم یک بار دیگر بگویم که هر آن چه انجام داده ام مطابق قانون بوده است. من حقیقت را گفته ام و چیزی برای مخفی کردن ندارم.»

اسناد محرمانه ای که بتازگی به رسانه ها درز کرده ابعاد جدید و بی سابقه ای را از فرار مالیاتی و پنهانکاری مالی افراد قدرتمند سیاسی، افراد مشهور و ثروتمندان نشان می دهد.

حدود یازده میلیون سند متعلق به یک شرکت حقوقی پانامایی به نام «موساک فونسکا» نشان می دهد که این شرکت چگونه به مشتریان خود در سراسر جهان کمک می کند تا به اقداماتی نظیر پولشویی یا فرار مالیاتی دست بزنند. اقداماتی که بسیاری از آنها قانونی هستند اما از روشهای پیچیده ای برای دور زدن قانون استفاده می کنند.

در این اسناد که در ابتدا نشریه آلمانی زوددویچه زایتونگ آنها را منتشر کرد، نام رهبران چند کشور به چشم می خورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش نخست وزیر بریتانیا به شرکت پانامایی پدرش

«اوراق پاناما»: اولتیماتوم مقامات بریتانیا به بانکهای این کشور

«اوراق پاناما»؛ آنگلا مرکل و مقامات بلند پایه اقتصادی جهان خواستار شفافیت بیشتر مالی شدند