دردسر «اسناد پاناما» برای رئیس جمهوری آرژانتین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دردسر «اسناد پاناما» برای رئیس جمهوری آرژانتین

پس از آنکه اعلام شد نام رئیس جمهوری آرژانتین هم در «اسناد پاناما» وجود دارد، صدها نفر از مردم بوئنوس آیرس به نشانه اعتراض در برابر کاخ ریاست جمهوری آرژانتین تجمع کردند و خواهان کناره گیری او شدند.

بر اساس اسناد فاش شده، مائوریسیو ماکری، رئیس جمهوری آرژانتین متهم شده است که زمانی از مدیران بلندپایه دو شرکت خارجی بوده که یکی از آنها در باهاما و دیگری در پاناما ثبت شده است. چنین فعالیت اقتصادیی خلاف قانون نیست، اما مشکل اینجا است که آقای ماکری نه هنگامی که به مقام شهرداری رسید نقش خود در این شرکتها را اعلام کرد و نه هنگامی که به عنوان رئیس جمهوری آرژانتین انتخاب شد. چنین اقدامی، احتمال پنهانکاری مالی را تقویت می کند.

مائوریسیو ماکری، که چهار ماه قبل به مقام ریاست جمهوری آرژانتین رسیده است و یکی از شعارهای اصلیش در مبارزه های انتخاباتی، مبارزه با فساد مالی و اداری بود گفته است که هیچ کار خلافی انجام نداده است. او گفت: «من به عنوان مدیر این شرکتها هیچ درآمدی نداشتم. فردا در دادگاه حاضر می شوم و همه اطلاعات و اسناد مورد نیاز را به قاضی ارائه می کنم تا نشان بدهم که هر چه انجام داده ام درست بوده است. می خواهم یک بار دیگر بگویم که هر آن چه انجام داده ام مطابق قانون بوده است. من حقیقت را گفته ام و چیزی برای مخفی کردن ندارم.»

اسناد محرمانه ای که بتازگی به رسانه ها درز کرده ابعاد جدید و بی سابقه ای را از فرار مالیاتی و پنهانکاری مالی افراد قدرتمند سیاسی، افراد مشهور و ثروتمندان نشان می دهد.

حدود یازده میلیون سند متعلق به یک شرکت حقوقی پانامایی به نام «موساک فونسکا» نشان می دهد که این شرکت چگونه به مشتریان خود در سراسر جهان کمک می کند تا به اقداماتی نظیر پولشویی یا فرار مالیاتی دست بزنند. اقداماتی که بسیاری از آنها قانونی هستند اما از روشهای پیچیده ای برای دور زدن قانون استفاده می کنند.

در این اسناد که در ابتدا نشریه آلمانی زوددویچه زایتونگ آنها را منتشر کرد، نام رهبران چند کشور به چشم می خورد.