سازمان جهانی بهداشت: شمار مبتلایان به دیابت چهار برابر شده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سازمان جهانی بهداشت: شمار مبتلایان به دیابت چهار برابر شده است

براساس نتایج پژوهشی جدید، شمار افراد بزرگسال مبتلا به بیماری دیابت در جهان، از دهه ۱۹۸۰ میلادی تاکنون چهار برابر شده و به ۴۲۲ میلیون نفر رسیده است.

با رژیم غذایی سالم تر و فعالیت جسمی بیشتر می توانیم از بیشتر موارد ابتلا به دیابت جلوگیری کنیم

در گزارش منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت از پیر شدن جمعیت و افزایش میزان چاقی مفرط به عنوان عوامل تبدیل بیماری دیابت به «موضوعی محوری برای بهداشت عمومی در جهان» نام برده شده است.

این پژوهش یکی از گسترده ترین تحقیقاتی بوده که تاکنون در مورد بیماری دیابت انجام شده است.

اتین کروگ، از مسئولان سازمان جهانی بهداشت می گوید: «افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض برخی از مشکلات هستند: از جمله سکته های قلبی و مغزی، اختلال بینایی، قطع عضو و مرگ زودرس! نباید اینگونه باشد. با رژیم غذایی سالم تر و فعالیت جسمی بیشتر می توانیم از بیشتر این موارد ابتلا به دیابت جلوگیری کنیم.»

سازمان جهانی بهداشت در این تحقیق از داده های مربوط به چهار میلیون و چهارصد هزار نفر در مناطق مختلف جهان استفاده کرده است.

به گفته این سازمان بیماری دیابت در حال تبدیل شدن به معضلی بزرگ برای کشورهای فقیرتر است. شمار مبتلایان به این بیماری به شکلی چشمگیر در کشورهایی با درآمد کم یا متوسط از جمله چین، هند، اندونزی، پاکستان، مصر و مکزیک افزایش یافته است.

افزایش شمار مبتلایان به بیماری دیابت نوع دو، بیشترین نگرانی ها را برانگیخته است. این بیماری به مقاوم شدن بدن در برابر عملکرد انسولین اطلاق می شود. امکان کنترل آن با دارو و رژیم غذایی وجود دارد اما این عارضه اغلب مادام العمر است و از آن به عنوان علت اصلی نابینایی، از کار افتادن کلیه، سکته های قلبی و مغزی و قطع پا نام برده می شود.

سازمان جهانی بهداشت بر ضرورت مقابله با سبک زندگی و رژیم های غذایی ناسالم در سطح جهان تاکید کرده است.