همه پرسی مردم هلند درباره توافقنامه اتحادیه اروپا و اوکراین

همه پرسی مردم هلند درباره توافقنامه اتحادیه اروپا و اوکراین
نگارش از Euronews

مردم هلند برای اعلام نظر خود درباره توافقنامه اقتصادی اتحادیه اروپا و اوکراین در همه پرسی شرکت می کنند. بر اساس توافقنامه امضا شده، مبادلات تجاری بین

مردم هلند برای اعلام نظر خود درباره توافقنامه اقتصادی اتحادیه اروپا و اوکراین در همه پرسی شرکت می کنند.

بر اساس توافقنامه امضا شده، مبادلات تجاری بین این اتحادیه و اوکراین ساده تر می شود. این توافقنامه برای اجرایی شدن، به چراغ سبز همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیاز دارد.

پارلمان هلند حمایت خود را از این توافقنامه اعلام کرده است اما شماری از گروه های سیاسی مخالف اتحادیه اروپا از این توافقنامه ناخشنود هستند.

مخالفان اتحادیه اروپا توانستند با جمع آوری ۴۵۰ هزار امضا، دولت را بر اساس قانون ملزم به برگزاری همه پرسی کنند. در صورت مخالفت مردم با این توافقنامه در همه پرسی، دولت می تواند بار دیگر از پارلمان بخواهد که آن را به بحث بگذارد. هرچند به نظر تحلیلگران، در صورت مشارکت کم مردم، کار دولت برای نادیده گرفتن نتیجه همه پرسی ساده می شود.

بر اساس قانون هلند امضای ۳۰۰ هزار شهروند برای برگزاری همه پرسی کافی است و دولت موظف است در عرض شش ماه همه پرسی برگزار کند.

رئیس کمیسیون اروپا هشدار داده است که رای «نه» مردم هلند منجر به یک بحران قاره ای می شود.

مردم هلند در حالی درباره یک پیمان قاره ای به پای صندوقهای رای می روند که تا چند هفته دیگر مردم بریتانیا باید درباره ماندن در اتحادیه اروپا یا خروج از آن در همه پرسی شرکت کنند.

مطالب مرتبط