همه پرسی هلند درباره همکاری اوکراین با اتحادیه اروپا

همه پرسی هلند درباره همکاری اوکراین با اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مردم هلند روز چهارشنبه در همه پرسی در زمینه همکاری اوکراین با اتحادیه اروپا شرکت می کنند. پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین وعده داده که هلندی ها

آگهی

مردم هلند روز چهارشنبه در همه پرسی در زمینه همکاری اوکراین با اتحادیه اروپا شرکت می کنند. پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین وعده داده که هلندی ها علیه این توافق رای نخواهند داد.
توافق میان کی یف و بروکسل در سال ۲۰۱۴ میلادی منعقد شد. این توافق در ژانویه سال ۲۰۱۵ از نظر سیاسی لازم الاجرا شد و در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز پس از کسب رای ۲۸ عضو اتحادیه اروپا از نظر تجاری به اجرا درآمد. امضای این توافق از سوی اوکراین در پی تظاهرات مردم این کشور در ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ میلادی علیه تصمیم دولت وقت به ریاست یانوکوویچ برای امضا نکردن توافق ممکن شد.

این توافق حتی پس از سقوط هواپیمای «ام اچ ۱۷» مالزی در خاک اوکراین در سال ۲۰۱۴ میلادی در حالیکه اغلب سرنشینان آن هلندی تبار بودند نیز با مشکلی از سوی مقام های هلند مواجه نشد و محققان این کشور برخورد یک موشک روسی را علت این حادثه عنوان کردند.

البته این عدم مخالفت بدون در نظر گرفتن ائتلافی به رهبری خریت ویلدرز، رهبر حزب راست گرای افراطی هلند است که با جمع آوری ۳۰۰ هزار امضا توانست دولت را مجبور به برگزاری رفراندوم کند. این نخستین بار نیست که احزاب راست افراطی در هلند دست به چنین اقداماتی می زنند. در سال ۲۰۰۵ نیز گروه های مخالف ایده اتحادیه اروپا با برپایی رفراندومی به قانون اساسی اروپا رای منفی دادند. کاری که پیشتر شهروندان فرانسه هم انجام داده بودند.

۱۱ سال بعد، افزایش موج مهاجران و اجرای سیاست های ریاضت اقتصادی از سوی دولتها و نیز کاهش قدرت خرید مردم، گسترش ایده مخالفت با اتحادیه اروپا را در پی داشت. بر این اساس باید گفت همه پرسی روز چهارشنبه بدون در نظر گرفتن موضوع اوکراین بار دیگر ایده اتحادیه اروپا را در هلند زیر سوال می برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همکاری اتحادیه اروپا و اوکراین در همه پرسی هلند، نگرانی ها و انتظارات

چرا سازمان اطلاعات هلند بعد از جنگ جهانی دوم از یهودیان جاسوسی می‌کرد؟

اروپا را به هراس انداخت اما چرا فقیرترین محله روتردام هلند از پیروزی ویلدرس خوشحال است؟