توافق اتحادیه اروپا و ترکیه در آستانه اجرایی شدن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توافق اتحادیه اروپا و ترکیه در آستانه اجرایی شدن

علیرغم انتقاد سازمان های مدافع حقوق بشر، توافق اتحادیه اروپا و ترکیه بر سر پناهجویان از نیمه شب یکشنبه وارد مرحله اجرایی می شود.

بر این اساس قرار است پناهجویانی که به صورت غیرقانونی وارد یونان شده اند به ترکیه بازگردانده شوند و تا تعیین تکلیف نهایی در آنجا بماند.

اما به نظر می رسد در آستانه اجرای این توافق همچنان زیرساخت های لازم برای اسکان هزاران پناهجو در ترکیه مهیا نیست.

یکی از مسئولان ساخت اردوگاه پناهجویان در ترکیه با اشاره به این موضوع می گوید: «ما کار ساخت را امروز تمام می کنیم. همان طور که می بینید دوستان من مشغول کارند و تا ساعت ۱۱ کار تمام خواهد شد.»

علیرغم این توافق هنوز سرعت مهاجرت غیرقانونی به یونان کند نشده و گارد ساحلی یونان هر روز چندین نفر را از خطر غرق شدن در دریا نجات می دهد.

سخنگوی کمیسیاریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهجویان می گوید: «ما معتقدیم که در هر دو کشور (یونان و ترکیه) همچنان مشکلات و کمبودهایی وجود دارد. تا زمانی که افراد نیازی به حمایت های بین المللی نداشته باشند ما مخالفتی با بازگرداندن آنها نداریم اگر آنها تقاضای پناهندگی نکنند، حقوق بشر هم رعایت شده است.»

گروههای حقوق بشری ترکیه را به نقض حقوق پناهجویان متهم می کنند. در همین رابطه سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی ادعا کرد که ترکیه پناهجویان سوری را به اجبار به کشورشان باز می گرداند.