لیتوانی با درخواست ویدئویی پناهجوی افغان موافقت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
لیتوانی با درخواست ویدئویی پناهجوی افغان موافقت کرد

عبدالبصیر یوسفی، پناهجوی افغان در یونان با انتشار یک پیام ویدئویی در شبکه یوتویوب از رییس جمهوری لیتوانی خواست با درخواست پناهندگی وی موافقت کند.

عبدالبصیر در ولایت غور افغانستان ابتدا در بخش لجستیک برای نیروهای نظامی لیتوانی کار می کرد اما پس از یادگیری زبان به عنوان مترجم استخدام شد. وی در ویدئوی خود می گوید که به دلیل شناخت از فرهنگ و زبان لیتوانی قصد پناهندگی در این کشور را دارد.

نماینده وزیر دفاع لیتوانی در واکنش به این درخواست گفت: «او رابط سربازهای ما با مردم محلی بود و نفوذ او در میان مردم در نگرش آنها نسبت به ما تاثیر زیادی داشت.»

عبدالبصیر در حال حاضر در اردوگاه پناهجویان در یونان به سر می برد. مقامات لیتوانی اعلام کرده اند که با درخواست وی موافقت شده و او می تواند به زودی به لیتوانی سفر کند.

معاون وزیر دفاع لیتوانی در این باره گفت: «او در کشورش تحت خطر است، به همین دلیل تصمیم گرفته ایم به این فرد کمک کنیم. اکنون وی در یونان است و گذرنامه معتبر دارد، ما تنها باید مقدمات پرواز او به کشور را فراهم کنیم یا خودش می تواند مستقیم به اینجا بیاید.»

به گفته معاون وزیر دفاع لیتوانی، پس از انتشار ویدئوی بصیر در شبکه های اجتماعی تعدادی از افسران ارتش که در افغانستان خدمت می کردند خواستار موافقت با درخواست او شدند.