Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تلاش داعش برای سدکردن راه آزادی موصل

تلاش داعش برای سدکردن راه آزادی موصل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

داعش با انفجار سه خودرو، پنجشنبه شب باریکه ای را در حوالی موصل هدف گرفت که نیروهای ائتلاف برای پیشروی به سوی دومین شهر بزرگ عراق استفاده می کنند. دو

آگهی

داعش با انفجار سه خودرو، پنجشنبه شب باریکه ای را در حوالی موصل هدف گرفت که نیروهای ائتلاف برای پیشروی به سوی دومین شهر بزرگ عراق استفاده می کنند. دو خودرو با انفجار در این باریکه، راه را برای ورود خودروی سوم به روستای مخمور باز کرد.

بمبگذار انتحاری که سرنشین این خودرو بود با عبور از ایست و بازرسی خود را در مقر پلیس منفجر کرد. محل این انفجار تنها چند متر دورتر از ساختمانی است که پناهجویان در آن اسکان داده شده اند. برخی از منابع به یورونیوز شمار جان باختگان این حمله را هفت تن عنوان کرده اند.

در فاصله یک ساعتی این باریکه در جنوب موصل، روستای خورباردان با ۲۰۰ سکنه واقع است و در حومه آن خانه های ویران شده و اجساد نیروهای داعش را دید. در این منطقه امکان حمله داعش در هر لحظه وجود دارد. دوربین یورونیوز پیش از ورود به روستای خورباردان با نیروهای ارتشی که متشکل از نظامیان آمریکایی، عراقی و پیشمرگه ها است، در این منطقه همراه شده است.

یکی از سربازان عراقی که از ناحیه دست مجروح شده می گوید: «ما هدف خمپاره قرار گرفته بودیم و من مجروح شدم ولی تصمیم گرفتم که این جا بمانم و به جنگیدنم ادامه دهم. من از برگشتن و درمان برای چند روز سر باز زدم. من تا وقتی که کاملا پیروز شویم، اینجا می مانم.»

عمار کریم، یکی از فرماندهان عراقی نیز می گوید: «ما این روستا را پس از درگیری با داعش آزاد کردیم. در این جنگ داعش نیرو و مهمات زیادی از دست داد. اجساد کشته شدگانشان در اطراف خانه ها هنوز وجود دارد. ما توانستیم تعدادی از بمبگذاران انتحاری را پیش از آنکه خود را منفجر کنند از پا درآوریم.»

هنوز خون یکی از این بمبگذاران انتحاری بر زمین و دیوارهای مسجد این روستا دیده می شود. او قبل از آنکه خود را منفجر کند گلوله خورده بود ولی خود را به درون مسجد رسانده و سرانجام انفجار روی می دهد.

نیروهای داعش تنها به عملیات انتحاری بسنده نکرده و همزمان تونل های زیرزمینی زیادی در این روستا حفر کرده اند. نظامیان عراقی می گویند که داعش، مردم روستا و گروگان ها را مجبور به حفاری این تونل ها کرده اند. این تونل ها که شبکه ای ارتباطی بین خانه ها را ایجاد کرده، یکی از موانع در آزادسازی روستای خورباردان بوده است.

در همین حال بخش هایی از این روستا هنوز از وجود مین پاکسازی نشده است. از این رو تردد غیرنظامیان امکان پذیر نیست. با این همه ارتش عراق پاکسازی جاده منتهی به روستا را آغاز کرده است. علاوه بر مین های خنثی نشده، در گوشه و کنار می توان خمپاره هایی را دید که عمل نکرده اند.

همچنین تعدادی از نیروهای داعش در این منطقه هنوز به مقاومت ادامه می دهند و در نزدیکی این روستا تلاش می کنند تا آتش جنگ را روشن نگه دارند. آنها برای جلوگیری از هدف قرار گرفته شدن، مدام تغییر موضع می دهند.

به گزارش محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز: «پس از آنکه ارتش عراق در جنگی سهمگین موفق شد که بسیاری از روستاها را آزاد کند، پرچم ها و اجساد تنها آثار باقی مانده از داعش است. در همین حال این نبرد در دیگر خطوط مقدم چنانچه آنان امیدوارند، به قصد آزادی شهر موصل در جریان است.»

euronews' Mohammed Shaikhibrahim is inside the joint US, Iraqi and Peshmerga military headquarters in Makhmour pic.twitter.com/2sT9ASVO55

— euronews (@euronews) April 1, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع عراق: نبرد موصل حمایت جهانی می طلبد

گزارش یورونیوز از نبرد با داعش در حوالی موصل

موصل در انتظار رهایی از دست داعش