نگرانی از عواقب توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه درباره پناهجویان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نگرانی از عواقب توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه درباره پناهجویان

توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه در مورد بحران پناهجویان دو روز دیگر اجرایی خواهد شد. با وجود این٬ بسیاری از سازمان های حقوق بشری نسبت به شرایط اعزام و اسکان پناهجویان در ترکیه ابراز نگرانی کرده اند. حتی سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهجویان نیز نسبت به عواقب اجرای این توافقنامه هشدار داده است.

خانم ملیسا فلمنینگ٬ روز جمعه٬ گفت: «با توجه به وجود شکاف جدی در [ترکیه و یونان] در مورد پناهجویان٬ ما از اتحادیه اروپا و ترکیه می خواهیم که پیش از اینکه توافقنامه اجرایی شود و بازگرداندن پناهجویان آغاز شود٬ اطمینان حاصل کنند که تمامی تدابیر ایمنی و تسهیلات لازم در محل فراهم شده است.»

بر اساس این توافقنامه ترکیه در ازاء دریافت کمک های مالی اتحادیه اروپا تعدادی از پناهجویان غیرقانونی حاضر در این اتحادیه را می پذیرد و اسکان می دهد.

پارلمان یونان از شب گذشته چگونگی اجرای این توافقنامه و طرح اصلاحی قانون جدید مهاجرت در این کشور را به بحث گذاشته است. استاماتیس یانیسیس٬ خبرنگار یورونیوز از آتن می گوید: «گرچه احزاب مخالف و تعدادی از نمایندگان هوادار دولت چندان روی خوشی به قانون جدید مهاجرت نشان نداند٬ پارلمان یونان با کلیات این طرح موافقت کرد. به این ترتیب٬ مطابق با توافقنامه اخیر اتحادیه اروپا و ترکیه٬ تا ۴۸ ساعت دیگر نخستین گروه ۵۰۰ نفری از پناهجویان مراکشی٬ پاکستانی و افغان به ترکیه بازپس فرستاده خواهند شد.»