آزادی پالمیرا و شکست های پی در پی داعش

آزادی پالمیرا و شکست های پی در پی داعش
Copyright 
نگارش از Ali Kheradpir
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از آزادی شهر تاریخی پالمیرا در سوریه، پس گیری کنترل رقه و دیرالزور از دست گروه «دولت اسلامی» اهداف بعدی در این جنگ عنوان می شود.

آگهی

ارتش سوریه با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه توانست کنترل شهر تاریخی پالمیرا را از گروه دولت اسلامی، مشهور به داعش پس بگیرد. از ماه ژانویه سال گذشته میلادی و عقب نشینی از کوبانی، این بزرگترین شکست داعش محسوب می شود.

با آزاد کردن پالمیرا از دست داعش، امکان حرکت ارتش سوریه به سوی مرز عراق فراهم شده و پس گیری کنترل رقه در شمال و دیر الزور در شرق این کشور اهداف بعدی خواهد بود.

جنگنده های روسیه از اواخر سپتامبر بمباران مواضع گروه دولت اسلامی و دیگر مخالفان مسلح بشار اسد را آغاز کرد. همچنین حزب الله لبنان و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران نیز در این نبرد به بشار اسد یاری رساندند.

Drone footage shows what remains of Palmyra after Syrian government forces drove Islamic State fighters out.https://t.co/i3S6JPHhLe

— Channel 4 News (@Channel4News) March 28, 2016

ارتش سوریه شهر سلما واقع در حومه شرقی لاذقیه را که از آن به عنوان پایگاه اصلی جبهه النصره یاد می شد دوازدهم ژانویه سال جاری میلادی تصرف کرد. شیخ مسکین و رابعه نیز دیگر شهرهایی است که به تدریج از کنترل جهادی ها خارج شد.

همچنین در جنوب استان درعا، با در کنترل داشتن شهرهای سویدا و دمشق، چهار راهی استراتژیک در دست نیروهای رژیم بشار اسد است. پس از شیخ مسکین، شهر خناصر نیز در ۲۵ فوریه از کنترل داعش خارج شد. خناصر هم شهری استراتژیک در مسیر حلب و مناطق مرکزی به شمار می آید.

در دیگر سوی مرز، داعش در عراق نیز شکست های چشمگیری را تجربه کرده است. اواخر ماه مارس سال گذشته میلادی کنترل تکریت را از دست داد و در ماه نوامبر نیز از سنجار عقب نشینی کرد.

سنجار که اکثریت آن را کردهای ایزدی تشکیل می دهند با یاری نیروی هوایی ائتلاف به دست پیشمرگه ها افتاد. در پی پیروزی نیروهای کُرد، این محور ارتباطی میان عراق و سوریه که پیش تر توسط داعش استفاده می شد، قطع شد.

نبرد سنگینی که هفته ها میان ارتش عراق و دولت اسلامی به طول انجامید، در ماه گذشته میلادی با پس گیری کنترل رمادی به نفع نظامیان دولت انجامید. در دست داشتن شهر سنی نشین رمادی اهمیت به سزایی برای کنترل استان انبار دارد.

در حال حاضر نظامیان عراق با پشتیبانی نیروی هوایی ائتلاف بین المللی رهسپار نبردی تازه در موصل واقع در شمال این کشور شده و تاکنون توانسته اند تعدادی روستا را آزاد کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«همه بازیگران بین‌المللی درباره سوریه اشتباه کرده‌اند»

اعتراض هنرمندان ایرانی علیه «دشمن تاریخ»

بحران عراق و همکاری احتمالی ایران و آمریکا