رئیس جمهوری جدید میانمار در نظر دارد دولت را کوچکتر کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رئیس جمهوری جدید میانمار در نظر دارد دولت را کوچکتر کند

تین چیاو، رئیس جمهوری جدید میانمار (برمه سابق) درصدد کوچکتر کردن ابعاد دولت است. او در نخستین سخنرانی پس از به قدرت رسیدن٬ محورهای اصلی برنامه های دولت جدید را به نمایندگان پارلمان تشریح کرد.

در این سخنرانی٬ رئیس جمهوری میانمار از تصمیم خود مبنی بر سازماندهی مجدد ساختار اداری دولت به منظور صرفه جویی در هزینه ها خبر داد و گفت: «بیش از چهار میلیارد دلاری که از کاهش تعداد وزراتخانه ها بدست می آید صرف بهبود آموزش٬ بهداشت و توسعه بخش روستایی خواهد شد.» تین چیاو در نظر دارد تعداد وزارتخانه ها را از ۳۶ به ۲۱ وزارتخانه کاهش دهد. او همچنین تضمین امنیت شغلی بخش های خدمات دولتی را وعده داد.

در انتخابات سراسری چهار ماه پیش میانمار حزب اپوزیسیون «لیگ ملی برای دموکراسی» به رهبری آنگ سان سوچی اکثریت مطلق کرسی های پارلمان را به دست آورد. در پی آن پارلمان هفته گذشته تین چیاو، از متحدان آنگ سان سو چی را به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور انتخاب کرد.

این برای نخستین بار در چند دهه گذشته است که یک غیرنظامی در رأس حکومت میانمار قرار می گیرد. طبق قانون اساسی میانمار٬ آنگ سان سو چی، به دلیل اینکه در گذشته با یک تبعه خارجی ازدواج کرده بود، نمی توانست به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی شود.