Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گفت و گو با بشار جعفری، مذاکره کننده ارشد دولت سوریه در ژنو

گفت و گو با بشار جعفری، مذاکره کننده ارشد دولت سوریه در ژنو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دور تازه مذاکره بر سر بحران سوریه با میانجیگری سازمان ملل متحد از روز دوشنبه ۱۴ مارس به مدت ۱۰ روز در ژنو برپا شده است. در حاشیه آن، فائزه قارح،

آگهی

دور تازه مذاکره بر سر بحران سوریه با میانجیگری سازمان ملل متحد از روز دوشنبه ۱۴ مارس به مدت ۱۰ روز در ژنو برپا شده است. در حاشیه آن، فائزه قارح، خبرنگار یورونیوز با بشار جعفری، نماینده دولت سوریه گفت و گو کرده است.

*یورونیوز: * مخالفان دولت در این مذاکرات خواستار دوره انتقالی و رفتن بشار اسد شده اند. آیا چنین درخواستی منجر به شکست مذاکرات می شود؟

بشار جعفری: وقتی شما درباره یک اپوزیسیون واحد حرف می زنید یعنی آن، همه مخالفان را نمایندگی می کند. هنگامی که این مخالفان به یک مخرج مشترک برسند آنگاه می توانیم این درخواست را قابل قبول بدانیم. همه مخالفان موافق این درخواست نیستند. تعیین پیش شرایط و تحمیل آن در گفت و گو غیرممکن است و به طور حتم مذاکرات را به شکست می کشاند. نکته دوم اینکه آن ها در تلاش هستند تا برنامه غرب را پیاده کنند زیرا خواست رفتن رئیس جمهوری بشار اسد از بیرون می آید.

*یورونیوز: * شما می گویید که خواست مخالفان از بیرون آمده است. می توانید دقیقا بگویید این بیرون یعنی چه کسانی؟

بشار جعفری: این میهن برای همه سوری ها است؛ نه من و نه هیچ کس دیگری حق ندارد بخشی از کشور را به کشور ثالثی بسپارد. درست مثل برخی که تلاش می کنند که بازی ترک ها را با ایجاد منطقه ای جدا شده در شمال سوریه راه بیاندازند. کسی که چنین بخواهد، بازی ترک ها را می کند و اخوان المسلمین هم همین کار را کرد و می گویند که بازی قطر را کرد.

ما این گفته ایم و از آغاز بحران نیز چندبار تکرار کرده ایم که دخالت خارجی در امور سوریه وجود دارد. وقایع بعدی گفته های ما را برای آنان که انکار می کردند، تائید کرد. امروز گزارش های شورای امنیت که همه درباره اش متفق القول هستند می گوید بریتانیا، فرانسه، ایالات متحده در این دایره قرار دارند.

گزارش های دیگر شورای امنیت تائید می کند که قاچاق سلاح از مرز اردن و ترکیه صورت می گیرد. همچنین قاچاق سلاح برای لیبی هم از طریق لبنان است.

امروز شواهدی در سوریه موجود است که بدون هیچ تردیدی تروریسم خارجی را ئائید می کند. این تروریسم از خارج تامین مالی می شود و ورودش را به سوریه تسهیل می کند. آیا می توانیم هزاران چچنی را که برای داعش و جبهه النصره می جنگند، مخالفان میهن پرست یا میانه رو بدانیم؟. آنها خارجی هستند. آنها مزدورانی خارجی هستند که بواسطه دلارهای کثیف کشورهای حاشیه خلیج [فارس] برای ویران کردن سوریه خریده شده اند. ما ۸۰ هزار مزدور خارجی داریم که برای داعش و جبهه النصره می جنگند.

*یورونیوز: * چه کسانی مشوق نفوذ تروریست ها در سوریه هستند؟

بشار جعفری: تفکر تکفیری، به طور مستقیم به اندیشه وهابی های عربستان سعودی مرتبط است. به همین دلیل ما می گوییم که کشورهای حوزه خلیج [فارس] در ریخته شدن خون مردم سوریه دخالت دارند زیرا آنان هستند که تامین کننده بستری برای اندیشه «تهدید دیگر کشورهای شرور» هستند و بنابر این به خود اجازه می دهند که دیگران را سر ببرند. این تفکر داعش، تفکر وهابی است که دست قطع می کنند و بازو و سر با شمشیر می زنند و این سنتی وهابی است.

این گروه ها در فهرست سازمان های تروریستی هستند و دولت هایی آنها را تامین مالی می کنند. امروز دیگر بر کسی پوشیده نیست که ترکیه داعش را تامین مالی کرده و عبورشان را در سوریه تسهیل می کند. بر کسی پوشیده نیست که قطر و عربستان سعودی جبهه النصره را تامین مالی می کنند. آن ها هزینه آموزش و سلاح را برعهده دارند. این ما نیستیم که چنین می گوییم بلکه گزارش شورای امنیت آن را تائید کرده است.

*یورونیوز: * آینده بحران سوریه را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما به راه حل مستقل ملی خود افتخار کرده و دخالت خارجی را رد می کنیم. تنها دشمن ما اسرائیل است. نه به این خاطر که آن “اسرائیل” است بلکه به دلیل اشغال سرزمین عرب ها از جمله اراضی سرزمین عزیزمان، جولان.

*یورونیوز: * چگونه توافق بر سر آتش بس به کمک های بشردوستانه کمک کرده است؟

بشار جعفری: دولت سوریه ۷۵ درصد کمک های بشردوستانه به مردم این کشور را تامین کرده است. تمام کنفرانس هایی که گفته می شود در لندن، رم و پاریس برپا شده در واقع ظاهری هستند. در پشت آن تامین مالی چیزهای دیگر است نه برای کمک به مردم سوریه در داخل و نگهداری از پناهجویان در خارج از کشور.

*یورونیوز: * از نظر شما، اروپا چگونه باید با بحران سوریه مواجه شود؟

بشار جعفری: پیش از هرچیز، باید دخالت در امور داخلی سوریه را متوقف کند. دوم، تحریم های وضع شده علیه مردم سوریه را لغو کند. سوم، سفارت هایشان را در دمشق بازگشایی کرده و شاهد باشند که چه در حال روی دادن است؛ نه اینکه اطلاعاتشان را از منابع مخالفان دریافت کنند.

اروپا اشتباه های زیاد و بزرگی مرتکب شده است. برخی از اروپایی ها از این بازی امتناع کرده اند. سفیر جمهوری چک هنوز در دمشق است، سفارت بلغارستان هنوز در دمشق باز است، سفیر سوئد همچنان در دمشق است. ما همه اروپایی ها را شبیه هم در نظر نمی گیریم. این آگاهی در میان آنان سبب شده تا سفارت هایشان بازبماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: یک نظامی ایرانی در حمله هوایی اسرائیل به سوریه کشته شد

دادگاه فرانسه حکم بازداشت بین‌المللی بشار اسد را صادر کرد