Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

امیدواری مخالفان بشار اسد به تشکیل دولت انتقالی در سوریه

امیدواری مخالفان بشار اسد به تشکیل دولت انتقالی در سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تحلیلی و گفت و گو در تازه ترین دور مذاکرات صلح بر سر بحران سوریه استفان دومیستورا، فرستاده سازمان ملل متحد با اعضای کمیته ملی عالی که متشکل از

آگهی

گزارش تحلیلی و گفت و گو

در تازه ترین دور مذاکرات صلح بر سر بحران سوریه استفان دومیستورا، فرستاده سازمان ملل متحد با اعضای کمیته ملی عالی که متشکل از هیات مخالفان دولت بشار اسد است دیداری جداگانه داشت. در این دیدار درباره موضوعاتی همچون آتش بس شکننده و اهمیت همکاری اپوزیسیون نامنسجم گفت و گو شد. این در حالی است که شهر تاریخی حلب که امروز به ویرانه ای بدل شده، به سوگ پنجمین سالگرد جنگ داخلی نشسته است.

نمایندگان مخالفان دولت بشار اسد در ژنو بر همان عقیده ای هستند که مخالفان در خیابان های شهرهای جنگ زده سوریه به آن باور دارند و آن هم ضرورت کناره گیری فوری بشار اسد از قدرت است؛ خواسته ای که هرگز از سوی حکومت بعث پذیرفته نشده و مقامات سوریه آن را «خواسته غرب» خوانده اند.

مخالفان بشار اسد می گویند که راه حل پیش روی سوریه برپایی انتخابات توسط حکومت نیست بلکه باید دولت انتقالی شکل گیرد و به خشونت ها پایان داده شود. تمامی گروه های مخالف، یک باور مشترک دارند. بر اساس این باور بشار اسد نمی تواند پس از این جنگ داخلی و به گفته آنان «ارتکاب به جنایت علیه غیرنظامیان» در آینده سوریه نقش داشته باشد.

حکومت بعث سوریه و در راس آن بشار اسد، طی این پنج سال تنها نبوده و از حمایت جدی تهران و مسکو برخوردار بوده است. اگرچه دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فدراسیون روسیه به خروج نظامیان این کشور از سوریه برای بسیاری از ناظران اتفاقی بود که پیش بینی نمی شد ولی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران آن را «بر اساس هماهنگی و برنامه های از پیش تعیین شده» خوانده است.

قرار است به زودی جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا برای بررسی بحران سوریه به مسکو سفر کند.

در حاشیه سومین دور مذاکرات صلح بر سر بحران سوریه فائزه قارح، خبرنگار یورونیوز با سالم المسلط، سخنگوی «کمیته عالی ملی» مخالفان دولت سوریه گفت و گویی کوتاه کرده است.

یورونیوز: روسیه تصمیم به خروج نیروهای نظامی اش از سوریه گرفته است. این تصمیم را چگونه ارزیابی می کنید؟

به نظرم اگر اجرایی شود، این تصمیمی مثبت است. عقب کشیدن تمامی نظامیان روسیه به طور حتم بر مذاکرات ژنو اثرگذار خواهد بود ولی اگر تنها بخشی از نیروها بیرون بروند، پرسش ما این است که آنان در سوریه چه خواهند کرد. نظامیان روسیه از ماه سپتامبر به منظور یاری به بشار اسد در سوریه دخالت کردند و نه آنطور که ادعا می کنند به مبارزه با تروریسم پرداختند بلکه غیرنظامیان را هدف حملات هوایی قرار دادند. ما امیدواریم که این موضع روسیه واقعا در این مذاکرات موثر باشد چراکه روسیه طرف اصلی دور دوم مذاکرات ژنو بوده است. بنابراین ما همچنین توقع داریم که روسیه طرفی واقعی در دور سوم مذاکرات ژنو هم باشد.

یورونیوز: آیا فکر می کنید که روسیه با اتخاذ این تصمیم گامی واقعی در راستای حل بحران سوریه برداشته است؟

این به نفع هرکسی است که برای یافتن راه حلی درباره بحران سوریه کار می کند. در حال حاضر چند کشور هستند که به سختی درباره آنچه آنجا روی داده کار می کنند. به همین خاطر ما امیدواریم که روسیه نیز همین کار را بکند، راه حل کشورهای دوست، پیش بردن مذاکرات است. این گفت وگوها برای ما مهم است تا به ختم رنجی منجر شود که مردم سوریه متحمل هستند. این هدف می تواند در صورتی محقق شود که عزمی صادقانه و جدی وجود داشته باشد.

یورونیوز: ادعاهایی که شما به استفان دومیستورا، فرستاده سازمان ملل متحد برای سوریه ارایه کردید، چیست؟

ما چند بار با استفان دومیستورا ملاقات کرده ایم. نخستین دیدار زمانی بود که به ژنو وارد شد. این مذاکرات بر اساس اصول دور نخست گفتگوهای ژنو و کنفراس ریاض و نیز قطعنامه های ۲۱۱۸ و ۲۲۵۴شورای امنیت است. ما امیدواریم که مذاکرات با بحث درباره تصمیم بر سر یک حکومت انتقالی با تمام امتیازات آغاز شود. بشار اسد نمی تواند نقشی در آینده سوریه ایفا کند.

یورونیوز: نقش اروپا در راه حل بحران سوریه چیست؟

کشورهای اروپایی، کشورهای دوست هستند که به موضوع سوریه یاری می رسانند. اروپا بار سنگینی را درباره میزبانی از شمار زیادی از پناهجویان متحمل شده است. این فاجعه ای بزرگ برای مردم سوریه است که ناشی از راس قدرت است. ما اینجا هستیم تا درباره فصلی تازه در آینده سوریه بدون کسی که سبب این فاجعه در کشورمان شده مذاکره کنیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پالس منفی پزشکیان به غرب با پیام به حسن ‌نصرالله؛ آمریکا:منتظریم ببینیم چه می‌کند ولی انتظاری نداریم

«حماس پیشنهاد آمریکا را پذیرفت: مذاکره بر سر آزادی گروگان‌ها ۱۶ روز پس از آغاز مرحله اول توافق»

نگاه دیپلمات‌های غربی‌ به سعید جلیلی: یک مومن واقعی به انقلاب و فاجعه