Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دور دوم نشست ترکیه و اتحادیۀ اروپا بر سر مهاجران برگزار می شود

دور دوم نشست ترکیه و اتحادیۀ اروپا بر سر مهاجران برگزار می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دور دوم مذاکرات اتحادیۀ اروپا و ترکیه برای نهایی کردن توافق اولیۀ صورت گرفته در روز هفتم مارس قرار است روزهای پنجشنبه و جمعه در بروکسل برگزار شود

آگهی

دور دوم مذاکرات اتحادیۀ اروپا و ترکیه برای نهایی کردن توافق اولیۀ صورت گرفته در روز هفتم مارس قرار است روزهای پنجشنبه و جمعه در بروکسل برگزار شود. جلوگیری از عبور پناهجویان از ترکیه به یونان محور اصلی این نشست خواهد بود.

شهرهای ساحلی ترکیه از جمله ازمیر در حال حاضر مملو از مهاجرانی هستند که در انتظار یافتن راهی برای عبور از دریای اژه و رسیدن به یونان به سر می برند. خبرنگار یورونیوز به محله ای به نام «باسمانی» در این شهر رفته که محل قرار پناهجویان با قاچاقچیانی است که در ازای دریافت مبالغ هنگفت این مهاجران را به یونان انتقال می دهند.

یکی از ساکنان این محله می گوید: «طی هفته های گذشته تعداد زیادی که بیشتر آنها سوری بودند اینجا را ترک کردند اما ۹۰ درصد آنها نمی توانند خود را به یونان برسانند. آنها می گویند به اینجا برگشته اند چون آلمان دیگر آنها را نمی خواهد یا اینکه بدی هوا مانع عبور آنها شده است اما تعداد زیادی از آنها ادامۀ سفر خود را برای تابستان گذاشته اند.»

تجارت قایق های بادی و جلیقه های نجات نیز طی ماههای اخیر به یکی از تجارت های پررونق در این منطقه تبدیل شده است اما به گفتۀ خبرنگار یورونیوز فعالیت ها در باسمانی که محل قرار آنهایی است که سعی می کنند به اروپا بروند طی روزهای اخیر کاهش یافته است. نتیجۀ اقداماتی که ترکیه در پیش گرفته است هنگامی که تابستان برسد خود را با وضوح بیشتر نشان خواهد داد.

آنکارا در قبال متوقف کردن پناهجویان در داخل کشور خود و پذیرش بازگرداندن پناهجویان از یونان به این کشور از اتحادیۀ اروپا خواسته است بررسی عضویت ترکیه در این اتحادیه را سرعت بخشد. یکی دیگر از شرط های ترکیه برای پذیرش این تعهد، پرداخت سه میلیارد یورو مازاد بر مبلغ سه میلیارد یوروی اختصاص داده شده به این کشور است که مورد توافق اتحادیۀ اروپا در نشست قبلی قرار گرفته است.

لغو روادید اتباع ترکیه به اروپا نیز از دیگر شروط آنکارا برای امضای این توافق است. ضمن آنکه در ازای بازگرداندن هر پناهجویی که از راه غیرقانونی خود را به یونان رسانده یک پناهجوی سوری ثبت نام شده در اردوگاههای ترکیه به کشورهای اروپایی اعزام می شود.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه و در آستانۀ این نشست دو روزه با بیان اینکه قرار نیست اروپا این توافق را به هر قیمتی به دست بیاورد، تاکید کرده بررسی سریع درخواست عضویت ترکیه در اتحادیۀ اروپا به معنای پذیرش این درخواست و قول ورود به اروپا نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز نشست رهبران اروپا با محور بررسی بحران مهاجران

رئیس جمهور قبرس: ترکیه باید قبرس را برسمیت بشناسد

شهر چشمه ترکیه، میزبان پناهجویان به جای گردشگران