دیدار کمیسر اروپا در امور مهاجرت از اردوگاه پناهجویان ایدومنی در یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدار کمیسر اروپا در امور مهاجرت از اردوگاه پناهجویان ایدومنی در  یونان

کمیسر اروپا در امور مهاجرت٬ دیمیتریس آورامپولوس روز سه شنبه از اردوگاه پناهجویان ایدومنی در شمال یونان بازدید کرد.

این دیدار درحالی صورت می گیرد که هزاران پناهجو در مرز یونان و مقدونیه در انتظار باز شدن مسیر بالکان٬ مهمترین مسیر راهیابی به اروپا هستند. کشورهای حوزه بالکان با بستن مرزهای خود به روی پناهجویان٬ رنج آنها را در سفری دشوار دو چندان کرده اند.

در همین حال الکسیس سیپراس٬ نخست وزیر یونان با تایید این که هیچ امکانی برای بازگشایی مسیر بالکان وجود ندارد٬ از پناهجویانی که برای رفتن به اروپا در مرزهای یونان تجمع کرده اند خواست تا زندگی خود را به خطر نیاندازند و برای ثبت درخواست پناهندگی خود به مراکز پناهجویان این کشور مراجعه کنند.

از سوی دیگر مقدونیه دوشنبه شب نزدیک به ۱۵۰۰ مهاجر و پناهجو را به یونان بازگردانده است.

بندر پیره در نزدیکی آتن هم به تدریج در حال تبدیل شدن به یکی از مراکز تجمع پناهجویان است. خبرنگار یورونیوز از این بندر گزارش می دهد: «ورود پناهجویان از جزایر شرقی یونان به پیره همچنان ادامه دارد و چهار هزار نفر از آنها در صف انتظار برای سوار شدن به قایق ها هستند تا خود را قدمی به اروپا نزدیکتر کنند. نزدیک به ده هزار نفر که عمدتا از کشورهای خاورمیانه آمده اند در این جزایر منتظر روزهای بهتری هستند. حدود ۲۰ هزار نفر نیز در مراکز پناهجویان در خاک یونان اسکان یافته اند. بسیاری هم تمایلی ندارند به آنجا بروند چرا که می ترسند سرنوشت بدتری داشته باشند. و این درحالی است که دولت یونان گفته که مسیر بالکان بسته خواهد ماند.»