ابراز مخالفت دوباره رئیس جمهوری ترکیه با تصمیم دادگاه قانون اساسی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ابراز مخالفت دوباره رئیس جمهوری ترکیه با تصمیم دادگاه قانون اساسی

رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر به طور علنی مخالفت خود را با تصمیم دادگاه قانون اساسی این کشور اعلام کرد.

حدود ده روز قبل دادگاه قانون اساسی ترکیه حکم کرد که بازداشت دو خبرنگار ترکیه ای، بر خلاف حقوق آنها بوده است و حکم به آزادی موقت آنها داد. رئیس جمهوری ترکیه گفته بود که حکم دادگاه را نمی پذیرد.

رجب طیب اردوغان روز جمعه در حضور هوادارانش گفت: «من را ببخشید اما می خواهم بگویم که من به تصمیم نهادی که به حق مردم احترام نمی گذارد، احترام نخواهم گذاشت. امیدوارم که دادگاه قانون اساسی دیگر چنین تصمیمهایی را اتخاذ نکند. تصمیمهای این چنینی ماهیت وجودی خود دادگاه را زیر سوال می برد.»

جان دوندار و اردم گول، دو روزنامه نگار روزنامه جمهوریت، به دلیل انتشار تصاویر ویدیویی در سال ۲۰۱۴ بازداشت شدند که نیروهای امنیتی ترکیه را به کمک به ارسال سلاح به سوریه متهم می کردند.

این دو خبرنگار فعلا به صورت موقت آزادند و بزودی باید در دادگاه در مقابل اتهامهایی که ممکن است برای آنها مجازات حبس ابد به همراه داشته باشد از خود دفاع کنند.

دفعه قبل که آقای اردوغان صراحتا گفته بود حکم دادگاه عالی را نمی پذیرد، مقامهای دولت ترکیه درباره این که صحبت آقای اردوغان، اظهار نظر شخصی بوده اند یا موضع دولت، اظهار نظرهای متناقضی داشتند.