Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بابک زنجانی به اعدام محکوم شد

بابک زنجانی به اعدام محکوم شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سخنگوی قوه قضائیه ایران روز یکشنبه اعلام کرد که بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده او در دادگاه بدوی “مفسد فی الارض” شناخته شده و به اعدام محکوم شده

آگهی

سخنگوی قوه قضائیه ایران روز یکشنبه اعلام کرد که بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده او در دادگاه بدوی “مفسد فی الارض” شناخته شده و به اعدام محکوم شده اند.

غلامحسین محسنی اژه ای در یک نشست خبری تصریح کرد که این افراد همچنین در دادگاه بدوی به رد مال مربوط به شاکی (شرکت ملی نفت ایران) و جزای نقدی معادل یک چهارم پولشویی محکوم هستند.

بابک زنجانی در سال ۱۳۹۲ و با شکایت وزارت نفت ایران بازداشت شد. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران تنها چند هفته پس از آغاز دولت حسن روحانی اظهار داشت که او ۲ میلیارد دلار از پول فروش نفت را به خزانه واریز نکرده است.

اما زنجانی با انتشار ویدئویی این اتهام را رد کرد و در جلسه محاکمه اش نیز اظهار داشت که به دلیل وجود تحریم های بانکی علیه ایران نمی تواند بدهی هایش را به وزارت نفت بپردازد.

از بابک زنجانی در دولت محمود احمدی نژاد به عنوان فردی معتمد برای فروش نفت ایران در دوران تحریم نام برده شده است.

بر اساس حکم دادستانی تهران، بابک زنجانی به فساد فی الارض و اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاه برداری گسترده از شرکت ملی نفت ایران، جعل اسناد بانکی و حواله های ارزی، جعل دستور انتقال بین بانکی و پول شویی به مبلغ ۱۹۶۷ میلیون یورو و نشر اکاذیب متهم شده است.

در بخشی از پرونده بررسی اتهامات اقتصادی بابک زنجانی نام سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران نیز به دلیل واگذاری ۱۳۸ شرکت زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی در دوره ریاستش بر این سازمان درج شده است. گفته می شود، مرتضوی که از اسفند ۱۳۹۰ تا مرداد ۱۳۹۲ بر مسند ریاست سازمان تامین اجتماعی بود با امضای تفاهم نامه ای با بابک زنجانی این معامله را انجام داده است. برخی از گزارش ها حاکی است که نزدیک به هشتاد درصد اموال آقای زنجانی در خارج از کشور، از جمله در ترکیه و تاجیکستان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان پدیده «ابراهیم رئیسی»؛رئیس جمهوری که سودای رهبری داشت

ادعای تازه حوزه علمیه امام خمینی: صدیقی شخصاً با حضور در دفترخانه سند انتقال ملک را امضا کرده است

از زمین‌خواری تا درآمد ماهانه میلیاردی از هتل؛ از فساد مالی منتسب به کاظم صدیقی چه می‌دانیم؟