واکنش توماس باخ به شایعات مربوط به فساد در اعطای میزبانی های المپیک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش توماس باخ به شایعات مربوط به فساد در اعطای میزبانی های المپیک

قضات و دستگاه قضایی که بر روی فساد در ورزش دومیدانی تحقیق می کنند به تازگی دامنه تحقیقات خود را به فرایند اعطای میزبانی بازیهای المپیک ۲۰۱۶ ریو و ۲۰۲۰ توکیو گسترش داده اند.

انتشار این خبر در تنها پنج ماه مانده تا بازیهای ریو می تواند زمینه رسوایی جدیدی را برای المپیک پس از به چالش کشیدن ورزش اول این میدان بزرگ یعنی دومیدانی فراهم کند.

توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک در واکنش به این خبر می گوید: «وقتی نخستین شایعات مطرح شد، از آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ و مقامات فرانسوی خواستیم اطلاعات لازم را در این مورد در اختیار ما قرار دهند. تاکنون هیچ مدرک و سند قابل اعتنایی به دست ما نرسیده و فکر می کنم شما می دانید که این مسئله تنها در بیانیه ای که از سوی مقامات فرانسوی منتشر شده، مورد تایید قرار گرفته است.»

اتهام های فساد مطرح شده تاکنون تنها مسئولان بلند پایه اتحادیه بین المللی دو میدانی (یاف) و وقایع پیرامون این نهاد جهانی را هدف قرار داده بود و ارتباطی با نحوه اعطای میزبانی به برگزارکنندگان بازیهای المپیک نداشت.

تحقیق دستگاه قضایی فرانسه در ماه دسامبر پس از زیر سوال رفتن نحوه اعطای میزبانی به شهر یوجین آمریکا برای برگزاری رقابت های دو میدانی قهرمانی جهان در سال ۲۰۲۱ آغاز شد.

گسترش دامنه این تحقیق به نحوه اعطای میزبانی بازیهای المپیک، در ماه ژانویه و پس از آن صورت گرفت که کمیسیون مستقل آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) سوء ظن هایی را در خصوص واسطه گری احتمالی لامین دیاک رئیس سابق اتحادیه بین المللی دومیدانی در این زمینه مطرح کرد.

در گزارش کمیسیون مستقل وادا به پنج میلیون پول اسپانسری اشاره شده که می تواند در چرخش رای دیاک، به عنوان عضو وقت کمیته بین المللی المپیک، از شهر استانبول به توکیو برای میزبانی بازیهای سال ۲۰۲۰ نقش داشته باشد.