اختلاف نظر در اتحادیه اروپا درباره بحران مهاجران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اختلاف نظر در اتحادیه اروپا درباره بحران مهاجران

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد خواستار تصمیم گیری و برنامه ریزی برای پذیرش دستکم ۲۴ هزار پناهجویی شد که در حال حاضر در یونان و در انتظار بازگشایی مرزهای کشورهای اروپا به سر می برند.

همزمان کمیساریای عالی پناهندگان نسبت به وقوع قریب الوقوع بحرانی انسانی در یونان هشدار داد.

با افزایش موج ورود مهاجران به یونان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بر لزوم رعایت و اجرای سهمیه پذیرش پناهجو بر اساس پیمان شنگن تاکید کرد. وی گفت که درگیری در مرز یونان و مقدونیه نشان دهنده وضعیت اضطراری و لزوم واکنش سریع اروپا برای حل این بحران است.

با این وجود ورنر فیمن، صدراعظم اتریش که از ماه گذشته محدودیت هایی درمورد پذیرش پناهجویان در کشورش ایجاد کرده گفت: «زمانیکه نیم میلیون نفر با این هدف که از اتریش به کشور دیگر بروند، وارد می شوند و در مقابل مرز کشور مورد نظر بسته است و موج ورود مهاجران همچنان ادامه می یابد، چاره دیگری نیست. این چیزی است که پیشتر گفته بودیم و اکنون در ماه مارس نیز می گوییم، این سیاست و نابسامانی باید متوقف شود.»

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان نیز گفت: «باید راه حلی برای این مشکل بیابیم. مشکلی که فراتر از توان دولت ما حتی فراتر از قدرت اتحادیه اروپا است. به نظر می رسد اتحادیه اروپا نمی تواند در مسایل حیاتی با هدف یافتن راه حلی موثر مشورت و همفکری کند.»

رهبران اتحادیه اروپا موافقت کردند که در اوایل ماه مارس با مقام های ترکیه دیدار و درباره یک طرح اقدام مشترک در مورد بحران مهاجران مذاکره کنند.