مجارستان: تصمیم اتحادیه اروپا را در دادگاه اتحادیه به چالش می کشیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مجارستان: تصمیم اتحادیه اروپا را در دادگاه اتحادیه به چالش می کشیم

اتحادیه اروپا از تصمیم دولت مجارستان به برگزاری رفراندومی در مواجه با بحران مهاجرت ابراز نارضایتی کرد و خواستار توضیح بیشتر بوداپست شد.

دولت راستگرای ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان روز چهارشنبه اعلام کرد موضوع تعیین سهمیه برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای پذیرش مهاجران از سوی این اتحادیه را به همه پرسی می گذارد.

ناتاشا برتواد، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا در خصوص این تصمیم بوداپست گفت:«از درک اینکه این تصمیم چگونه در فرایند تصمیم گیری که همه کشورهای عضو، از جمله مجارستان مطابق با معاهدات اتحادیه اروپا با آن موافقت کرده اند خواهد گنجید، باز میمانیم.»

بوداپست می گوید تصمیم اتحادیه اروپا به اسکان ۱۶۰ هزار مهاجر در کشورهای عضو در طول دو سال، مغایر با قوانین این اتحادیه است.

پتِر سیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان در یک کنفرانس خبری گفت:«تصمیم اتحادیه اروپا را در دادگاه اتحادیه به چالش خواهیم کشید و عمیقا باور داریم که این تصمیم با بی اعتنایی به قوانین اتحادیه اروپا گرفته شده است.»

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان می گوید تعیین سهمیه پذیرش مهاجران برای کشورها به «تغییر نقشه قومی، فرهنگی و مذهبی مجارستان و اروپا منجر می شود.»

بوداپست تصمیم به برگزاری همه پرسی را که هشداری به اتحادیه اروپا محسوب می شود گرفته است اما زمانی برای برگزاری آن اعلام نکرده است.