Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دولت سوریه موافقت خود را با آتش بس اعلام کرد

دولت سوریه موافقت خود را با آتش بس اعلام کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دولت سوریه با طرح آتش بس آمریکا و روسیه در این کشور موافقت کرد. قرار است این آتش بس از ساعت ۲۲ روز جمعه، ۲۶ فوریه به وقت گرینویچ و نیمه شب به وقت

آگهی

دولت سوریه با طرح آتش بس آمریکا و روسیه در این کشور موافقت کرد. قرار است این آتش بس از ساعت ۲۲ روز جمعه، ۲۶ فوریه به وقت گرینویچ و نیمه شب به وقت محلی به اجرا گذاشته شود. اعلام این خبر از سوی دولت با ادامۀ درگیری میان گروههای مسلح و ارتش سوریه در نزدیکی فروگاه حلب همراه بود.

خبر پذیرش این آتش بس از سوی دولت سوریه یک روز پس از انتشار بیانیۀ مشترک آمریکا و روسیه برای توقف خشونت ها در سوریه اعلام می شود.

علی حیدر، وزیر آشتی این کشور در این باره گفت: «حکومت سوریه قطعا به این آتش بس که با آن موافقت کرده است، احترام خواهد گذاشت. با اینحال نمی توانم به نمایندگی از طرف نیروهای مسلحی که پیشاپیش اعلام کرده اند مایل به این آتش بس نیستند سخن بگویم. اگر این آتش بس شکسته شود این دولت سوریه نیست که آن را نقض خواهد کرد بلکه گروههای مسلح مسئول شکسته شدن آن خواهند بود.»

وزارت خارجۀ سوریه اعلام کرده است علیرغم این آتش بس، ارتش سوریه به عملیات نظامی علیه داعش و جبهۀ نصرت که شاخه القاعده در این کشور است، ادامه خواهد داد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز پیش از این اعلام کرده بود جنگنده های این کشور بمباران مواضع داعش و جبهه نصرت را متوقف نخواهند کرد.

دولت بشار اسد همچنین از آمادگی خود برای همکاری با روسیه بمنظور مشخص کردن مناطق و گروههای مسلحی است که شامل این آتش بس خواهند شد.

مقامات کشورهایی که در کنفرانس مونیخ برای بحران سوریه حضور داشتند از جمله آمریکا امیدوارند این آتش بس به صلح در این کشور منجر بشود. جان کری، وزیر خارجۀ آمریکا می گویند: «بالاخره یکی باید بر سر میز بنشیند و به این درک برسد که سوریه به چه چیزی تبدیل شده است. اگر بیشتر از این صبر کنیم شاید دیگر دیر باشد که همۀ سوریه را حفظ کنیم بنابراین به این موضوع [آتش بس] باید بپردازیم.»

این آتش بس سه هفته پس از شکست کنفرانس مذاکرات صلح که با حضور نمایندگان مخالفان بشار اسد و نمایندگان دولت برگزار شد، به دست می آید. کمیتۀ عالی مذاکره کنندگان سوریه به نمایندگی از گروههای مخالف دولت می گوید تنها در صورت رعایت قطعنامۀ ۲۲۵۴ سازمان ملل و اجازۀ ارسال کمک های انساندوستانه به مناطق تحت محاصره و تخریب شده این آتش بس را می پذیرند.

ترکیه نیز که از چندی پیش بمباران مواضع یگان های کرد مدافع خلق در شمال سوریه را آغاز کرده با بیان اینکه به این آتش بس خوشبین نیست، اعلام کرده است در صورت عملیات نظامی کردها در نزدیکی مرزهای این کشور این بمباران ها را تکرار خواهد کرد.

جنگ داخلی در سوریه که از ابتدای ۲۰۱۱ آغاز شده تاکنون بیش از ۲۷۰.۰۰۰ کشته و میلیون ها آواره برجای گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسکو و واشنگتن بر سر برقراری آتش بس در سوریه توافق کردند

واکنش سازمان ملل و آنکارا به طرح آتش بس در سوریه

بشار اسد تاریخ انتخابات پارلمانی سوریه را تعیین کرد