Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پناهجویان افغان در مرزهای مقدونیه جمع شده اند

پناهجویان افغان در مرزهای مقدونیه جمع شده اند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی مسدود شدن مرزهای مقدونیه صدها پناهجوی افغان که اجازۀ ورود به این کشور را نیافته اند در منطقۀ «فیروم» در مرز یونان تجمع کرده اند. به گفتۀ پلیس

آگهی

در پی مسدود شدن مرزهای مقدونیه صدها پناهجوی افغان که اجازۀ ورود به این کشور را نیافته اند در منطقۀ «فیروم» در مرز یونان تجمع کرده اند. به گفتۀ پلیس این پناهجویان که هر لحظه بر شمار آنها افزوده می شود، سعی می کنند با عبور از سیم خاردارهای نصب شده وارد خاک مقدونیه شوند. پلیس این کشور سه نفر از این پناهجویان را دستگیر کرده است.

پلیس مقدونیه همچنین به دنبال اعتراض مهاجران افغان به این اقدام عصر روز دوشنبه از ورود تمام مهاجران صرف نظر از ملیت آنها خودداری کرد که همین امر تنش در این نقطۀ مرزی را در بین مهاجران از سویی و میان پلیس مرزی مقدونیه و یونان و مهاجران از سوی دیگر افزایش داده است. شمار این مهاجران که در پشت مرزهای مقدونیه متوقف شده اند تنها در روز دوشنبه بیش از ۵۰۰۰ نفر گزارش می شود.

یکی از این مهاجران می گوید: «در ابتدا می گفتند که موقتا به ما اجازه نمی دهند که وارد مقدونیه شویم اما الان چهار روز است که اینجا هستیم.»

مهاجر دیگری نیز می گوید: «ما غذا نمی خواهیم فقط بگذارید از مرز رد بشویم.»

به دلیل نشستن مهاجران افغان به روی خطوط ریل در اعتراض به عدم عبور از مرز مقدونیه، تردد قطارها میان یونان و مقدونیه روز دوشنبه مختل شد.

نهادهای کمک رسانی به مهاجران در مرز یونان می گویند تعداد زیادی کودک نیز در میان این پناهجویان دیده می شوند و ادامۀ بسته نگهداشتن مرزها به روی آنها می توانند این کودکان را در وضعیت نگران کننده قرار دهد.

تا پیش از این تنها مهاجرانی از کشورهای عراق، سوریه و افغانستان اجازۀ عبور از مرز مقدونیه آنهم پس از ثبت نام در مراکز مربوطه در یونان را داشتند.

پلیس مقدونیه در اطلاعیه ای که روز دوشنبه منتشر کرده دلیل این اقدام را عدم اجازۀ ورود به مهاجران افغان توسط کشورهای صربستان، کرواسی و اسلوونی عنوان کرده است. پلیس می گوید طی روزهای گذشته و به دلیل مسدود بودن مرزهای این کشورها بیش از ۶۰۰ پناهجوی افغان به مقدونیه برگردانده شده و در اردوگاهی در منطقۀ مرزی «تابانووچه» در انتظار اجازۀ عبور بسر می برند. این در حالیست که مقامات کرواسی ممنوعیت عبور از خاک این کشور برای مهاجران افغان را تکذیب کرده اند.

پلیس مقدونیه همچنین ادعا کرده است پناهجویان افغانی که به دلیل بسته بودن مرزهای صربستان و کرواسی به این کشور برگردانده شده اند به زبان یونانی مسلط هستند و این نشان می دهد که آنها مهاجران اقتصادی هستند که از مدتها پیش در یونان بسر می برده اند و با استفاده از این فرصت قصد دارند خود را به اتریش یا آلمان برسانند.

همزمان، اسلوونی از تصمیم خود برای اعزام نیروی ارتش به مرزهای خود با کرواسی برای تقویت پلیس مرزی این کشور و جلوگیری از ورود مهاجران به این کشور خبر داده است.

یونان نگران این است که به دلیل بستن مرزها از سوی کشورهایی که بر سر راه عبور پناهجویان به سمت اروپای غربی هستند، شمار این مهاجران در این کشور افزایش یابد به همین دلیل وزیر مهاجرت یونان خواهان برگزاری نشستی برای حل دیپلماتیک این معضل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت آلمان تجمع مخالفان پناهجویان را مایه شرمساری دانست

پنج هزار پناهجوی اکثرا افغان پشت حصارهای مرزی مقدونیه

دیدار «جود لا» بازیگر بریتانیایی از کمپ پناهجویان در کاله فرانسه