استرالیا؛ کودک پناهجوی تحت درمان در بیمارستان به جزیره نائورو برگردانده می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
استرالیا؛ کودک پناهجوی تحت درمان در بیمارستان به جزیره نائورو برگردانده می شود

مقامات استرالیا می گویند که کودک پناهجویی که در اثر سوختگی در بیمارستانی در این کشور بستری شده بعد از طی دوره درمان به جزیره نائورو برگردانده خواهد شد.

از سوی دیگر تعدادی از معترضان روز دوشنبه بار دیگر در مخالفت با این تصمیم در برابر بیمارستان کلیآنتو تجمع کردند.

آشا دختر بچه یک ساله که در استرالیا و از خانواده ای نپالی بدنیا آمده است روز دوشنبه از بیمارستان مرخص و به یک مرکز پناهجویی فرستاده شد.

پیتر دوتون، وزیر مهاجرت استرالیا در واکنشی گفت: «با این خانواده به همان شکلی رفتار خواهد شد که خانواده های بعدی که ممکن است نیاز به درمان و رسیدگی داشته باشند. ما نمی خواهیم به قاچاق انسان ها دامن بزنیم و این پیام را بفرستیم که اگر شما بنحوی بدنبال کمک از بیمارستان های استرالیا باشید، شهروندی استرالیا را بدست خواهیم آورد.»

آشا و خانواده اش از جمله ۲۶۷ پناهجویی هستند که برای درمان پزشکی یا حمایت از بستگان بیمار به استرالیا آمده اند و با خطر استرداد به جزیره نائورو مواجهند.

مقامات نیوزیلند گفته اند که حاضرند بخشی از ۲۶۷ پناهجو را بپذیرند بویژه که بیش از ۳۰ کودک در میان آنها وجود دارد با این حال مقامات استرالیا این پیشنهاد را رد کرده و گفته اند این راهی است که آنها می توانند بار دیگر به استرالیا برگردند. رفت و آمد میان استرالیا و نیوزیلند نیاز به روادید ندارد.

تعداد متقاضیان پناهجویی که با قایق به استرالیا سفر می کنند از سال ۲۰۱۲ افزایش شدید یافته است. دولت استرالیا نیز در مقابل اقدامات سختگیرانه ای پیش گرفته است و کسانی که بطور غیر قانونی به استرالیا می رسند را به مراکزی در جزیره نائورو یا گینه نو می فرستد.