توافق رهبران اروپایی بر سر حفظ بریتانیا در اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توافق رهبران اروپایی بر سر حفظ بریتانیا در اتحادیه اروپا

رهبران ۲۸ کشور اروپایی بر سر حفظ بریتانیا در اتحادیه اروپا به توافق رسیدند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که با این توافق، وضعیت ویژه ای برای بریتانیا در اتحادیه اروپا در نظر گرفته خواهد شد. وی همچنین گفت که جزییات این توافق را روز شنبه به کابینه ارایه می کند.

آقای کامرون افزود: «بریتانیا کاملا از یک اتحادیه اروپای بیش از پیش یکپارچه بیرون خواهد بود و هرگز عضوی از یک کشور بزرگ اروپایی نخواهد شد. محدودیت های جدیدی در دسترسی مهاجران اروپایی به نظام تامین اجتماعی برقرار می شود. دیگر اینطور نخواهد بود که در ازای چیزی که می دهیم هیچ چیز دریافت نکنیم. هرگز بریتانیا به منطقه پولی یورو نخواهد پیوست. ما حمایت های حیاتی برای اقتصادمان خواهیم داشت با حق نظارت بر قوانین تجارت آزاد ضمن حفظ خود در خارج از محدوده یورو.»

آقای کامرون در بخش دیگری از سخنان خود گفت که به مردم بریتانیا توصیه می کند در همه پرسی آینده به ماندن در اتحادیه اروپا رای دهند. وی تاکید کرد چیزهایی که در این توافق به دست آمده برای ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا کافی است.

قرار است همه پرسی برای ترک یا ماندن در اتحادیه اروپا در ماه ژوین برگزار شود.

خبرنگار یورونیوز از محل برگزاری نشست می گوید: «پرسش بزرگ در ماههای آینده این است که آیا نخست وزیر بریتانیا قادر خواهد بود که رای دهندگان را به ماندن در اتحادیه اروپا مجاب کند یا خیر. احتمالا این کار برای دیوید کامرون سخت تر از توافقی است که در نشست اتحادیه اروپا به دست آورد.»