Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کاروان مواد غذایی به هفت شهر تحت محاصره در سوریه اعزام می شود

کاروان مواد غذایی به هفت شهر تحت محاصره در سوریه اعزام می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

استفان دی میستورا، نمایندۀ سازمان ملل در امور سوریه از توافق به دست آمده با دولت سوریه برای ارسال کمک های انساندوستانه به هفت شهر تحت محاصره ارتش این

آگهی

استفان دی میستورا، نمایندۀ سازمان ملل در امور سوریه از توافق به دست آمده با دولت سوریه برای ارسال کمک های انساندوستانه به هفت شهر تحت محاصره ارتش این کشور خبر داد. این توافق در دیدار نمایندۀ سازمان ملل که در حال حاضر در دمشق بسر می برد با ولید المعلم، وزیر خارجۀ این کشور به دست آمده است.

این شهرها که عبارتند از دیرالزور، فوعه، کفریا، مضایا، زبدانی، کفربتنا و معادمیه الشام، به دلیل حضور گروههای مسلح مخالف دولت از سوی ارتش سوریه در محاصره قرار گرفته اند و همین امر موجب شده که مواد غذایی در این مناطق بسختی یافت شود.

فرهان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در این باره گفت: «سازمان های انساندوستانه در حال آماده کردن کاروان هایی هستند که قرار است طی روزهای آینده به سوی مناطق مورد نظر حرکت کنند. همانگونه که فرستادۀ سازمان ملل در دمشق به خبرنگاران گفته، اعزام آزمایشی قرار است فردا، چهارشنبه صورت بگیرد.»

منظور از اعزام آزمایشی، ارزیابی امنیت این مناطق برای اعزام کاروان حامل محموله های مواد غذایی و اطمینان از عدم حمله به این کاروانهاست.

آخرین کاروان کمک های انساندوستانه در ماه ژانویه به شهر مضایا و روستاهای فوعه و کفریا اعزام شده بود. بنا به گفتۀ دیده بان حقوق بشر سوریه، به دلیل عدم دسترسی به مواد غذایی دست کم ۲۵ نفر بر اثر گرسنگی جان خود را در این شهرها از دست داده اند.

این مناطق در دست مخالفان دولت سوریه از جمله «جبهۀ نصرت» و «احرار الشام» قرار دارد و نیروهای دولتی نیز با محاصرۀ مضایا مانع از رسیدن مواد غذایی به ساکنان آنها می شوند. برخی از ساکنان این شهر به هنگام ورود اولین محمولۀ کمک های انساندوستانه در ماه ژانویه به خبرنگاران گفته اند این گروهها خود به مواد غذایی دسترسی دارند اما حاضر نشده اند آن را با مردم مضایا تقسیم کنند.

روستاهای کفریا و فوعه نیز توسط گروه جبهه نصرت و احرار الشام تحت محاصره قرار گرفته اند زیرا ساکنان این دو روستا از طرفداران دولت سوریه هستند. ورود کاروان های مواد غذایی و دارویی به مضایا به شرط اعزام محموله های مشابه به این دو روستا بود که بیش از ۵۰ هزار نفر از ساکنان آن نیز در خطر گرسنگی قرار دارند.

به گفتۀ سازمانهای بین المللی گرسنگی جان بیش از ۴۰ هزار نفر از ساکنان مضایا را تهدید می کند. بیش از نیمی از ساکنان این شهر مهاجرانی هستند که از شهر زبدانی گریخته و به این شهر آمده اند. شدت گرسنگی در مضایا و کمبود مواد غذایی به حدی بوده که ساکنان آن با خوردن علف و برگ و یا آب و نمک تلاش می کرده اند خود را زنده نگهدارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه توسط فرانسه و ترکیه متهم به ارتکاب «جنایت جنگی» شد

سوریه صحنه نبرد رقبای خاورمیانه

کامیون‌های حامل کمک‌های انسانی به غیرنظامیان فلسطینی از گذرگاه کرم‌شالوم وارد غزه می‌شوند