حلب؛ مرکز نبرد چهار نیرو در سوریه

حلب؛ مرکز نبرد چهار نیرو در سوریه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی درگیری در حلب و حومه این شهر تاریخی شدت یافته است. این شهر که زمانی نه چندان دور قطب اقتصادی و صنعتی سوریه بود، از ابتدای جنگ داخلی در

آگهی

گزارش تفصیلی

درگیری در حلب و حومه این شهر تاریخی شدت یافته است. این شهر که زمانی نه چندان دور قطب اقتصادی و صنعتی سوریه بود، از ابتدای جنگ داخلی در این کشور به یکی از سنگرهای استراتژیک شورشیان و مخالفان بشار اسد بدل شده است.

این در حالی است که ارتش سوریه برای بازپس گیری کنترل این شهر از کمک متحدانش بهره گرفته و اکنون با اعزام ۱۰ هزار نیروی زمینی، پیشرفت قابل توجهی به دست آورده است.

علاوه بر بمباران مواضع شورشیان توسط جنگنده های روسیه، مخالفان بشار اسد و ناظران می گویند که برای عقب راندن شورشیان مسلح از بمب های خوشه ای استفاده می شود.

طرف دیگر درگیری در این شهر نیروهای پیشمرگه کُرد هستند. اگرچه ترکیه مناطق کردنشین شمالی را بمباران می کند ولی نیروی هوایی ارتش روسیه در عمل پشتیبان پیشرفتشان به سوی شمال حلب و نبرد در پایگاه هوایی مِنَغ‎ بوده است.

تصرف حلب برای چهار نیرو حیاتی است. ارتش حزب بعث، گروه دولت اسلامی مشهور به داعش، نیروهای پیشمرگه کُرد و مخالفان مسلح بشار اسد هر یک برای منافع خود بر سر این شهر در نبرد هستند.

بشار اسد تاکتیک محاصره را پیش گرفته و مخالفان مسلح می خواهند امکان پیشروی به سوی این شهر ممکن و باز باشد. در حالی که داعش برای تصرف مناطق بیابانی حومه حلب در تلاش است، پیشمرگه های کُرد می خواهند سه منطقه تحت تصرف خود را در کنترلشان باقی نگه دارند.

محسوس ترین نتیجه این درگیری گسترده و پیچیده، افزوده شدن به شمار آوارگان سوری بوده است؛ موجی که با شدت گرفتن این جنگ، بزرگ تر خواهد شد.

ویرانی های به جا مانده در حلب برای شهروندانی که از آتش جنگ داخلی دور بودند باورنکردنی جلوه می کند. محمد الخوثی که پیش تر راهنمای گردشگران در این شهر بوده است، می گوید: «من واقعا شوکه شده ام. از پنج سال پیش نمی توانستم به حلب بیایم و ببینم که در اینجا چه اتفاقی افتاده است؟»

پس از پیشرفت ارتش سوریه در این حلب، نیروگاه این شهر نیز که در سال ۲۰۱۴ به تصرف داعش درآمده بود به دست نیروهای هوادار بشار اسد افتاده است. به نظر می رسد تا به دست گرفتن کنترل کامل حلب از سوی ارتش بعث زمان زیادی باقی نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله داعش به نیروهای ارتش سوریه؛ شمار قربانیان به ۳۳ نفر افزایش یافت

از نیروهای دولتی سوریه تا القاعده و مخالفان اسد؛ عضوگیری از کودکان توسط گروه‌های مسلح افزایش یافت

اردوغان: رهبر داعش را در سوریه کشتیم