گشایش مراکز پناهجویان در یونان در پاسخ به انتقاد اتحادیه اروپا

گشایش مراکز پناهجویان در یونان در پاسخ به انتقاد اتحادیه اروپا
نگارش از مسعود سالاری

یونان می کوشد تا در آستانه نشست روز پنج شنبه سران اروپا در بروکسل، اراده جدی خود برای کاهش آمار پناهجویان را به اتحادیه اروپا نشان دهد

در حالی که سیل پناهجویان هم چنان به سواحل جزایر یونان می رسد، دولت آتن در جزایر لزبوس، لروس و خیوس چهار مرکز ثبت نام پناهجویان دایر کرده است. یونان می کوشد تا در آستانه نشست روز پنج شنبه سران اتحادیه اروپا در بروکسل، اراده جدی خود برای کاهش آمار پناهجویان را نشان دهد.

پانوس کامنوس، وزیر دفاع یونان در بازدید از یک اردوگاه موقت پناهجویان در جزیره لروس گفت: «پیام ما این است که ما آماده ایم تا بر اساس قوانین و رویه اتحادیه اروپا و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، پناهجویان را پذیرفته و ثبت نام کنیم.»

یونان که کمک های اتحادیه اروپا را برای رویارویی با بحران پناهجویان دریافت می کند، از سوی کشورهای اروپایی برای اقدام مؤثر در کاهش آمار پناهجویان، زیر فشار است. اتحادیه اروپا یونان را به کم کاری در این زمینه متهم کرده است اما یانیس موزالاس، وزیر مهاجرت یونان این اتهام را رد کرده و آن را «دروغ» خواند.

مقامات محلی در جزایر یونان می گویند تاکنون چهار مرکز از پنج مرکز پیشنهاد شده برای پذیرش مهاجران آماده شده است. به گفته مسئولان اردوگاه لزبوس، این مرکز هم اکنون قابلیت پذیرش ۲۰۰۰ پناهجو در روز را دارد و این تعداد می تواند به ۴۰۰۰ نفر روز برسد.

مطالب مرتبط