سال ۲۰۱۵ میلادی، سالی مرگبار برای صدها مهاجر و پناهجو

سال ۲۰۱۵ میلادی، سالی مرگبار برای صدها مهاجر و پناهجو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از سال گذشته میلادی تا به امروز بیش از نیم میلیون مهاجر و پناهجو از کشورهای خاورمیانه و آفریقا با عبور از ترکیه و دریای اژه وارد جزیره لزبوس یونان

آگهی

از سال گذشته میلادی تا به امروز بیش از نیم میلیون مهاجر و پناهجو از کشورهای خاورمیانه و آفریقا با عبور از ترکیه و دریای اژه وارد جزیره لزبوس یونان شده اند.

در این بین صدها نفر نیز در آبهای ساحلی لزبوس جان باخته و در این جزیره به خاک سپرده شده اند.

مصطفی از مصر از ده سال پیش ساکن یونان است که در حزیره لزبوس بر مسلمانان جان باخته نماز می گذارد و رو به قبله دفنشان می کند.

او گوید:«نمی توانم جنگ را متوقف و پناهجویان را راهی اروپا کنم. تنها کاری که از دستم بر می آید بخاک سپردن آنهایی است که (در دریا) جان می بازند.»

از ساحل ترکیه تا سواحل یونان و جزایر آن از جمله لزبوس، بیش از چند کیلومتر فاصله نیست اما همین چند کیلومتر فاصله قتلگاه صدها مهاجر بوده است.

آلکوس شهروند یونان در جزیره لزبوس با عکس برداری از مهاجرانی که در دریا غرق شده اند نمونۀ دی ان ای آنها را نیز جمع آوری می کند. می گوید امیدوار است تا روزی مادران و پدرانی که بدنبال عزیزان خود می آیند بتوانند با دانستن سرنوشت و یافتن آرامگاه آنان، آرام گیرند.

تنها در سال گذشته میلادی نزدیک به چهار هزار مهاجر و پناهجو در آبهای دریای اژه و مدیترانه جان باختند. آمار واقعی بالاتر از این رقم برآورد می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه ورود مهاجران و پناهجویان از ترکیه به یونان

نجات پناهجویان در جزیره لزبوس

آتش‌سوزی‌های یونان؛ تلاش آتش‌نشانان برای نجات صومعه‌ای در نزدیکی آتن