حضور هزاران آواره سوری در گذرگاه مرزی «اونکوپینار» ترکیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حضور هزاران آواره سوری در گذرگاه مرزی «اونکوپینار» ترکیه

در پی شدت گرفتن حمله های نیروهای دولتی سوریه و بمبارانهای هوایی برای تسخیر شهر حلب هزاران خانواده سوری به سوی مرزهای ترکیه روانه شده اند. سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرده تنها در هفته های گذشته ۲۳ هزار نفر به گذرگاه مرزی «اونکوپینار» (Oncupinar) در نزدیکی شهر کیلیس در جنوب ترکیه رسیده اند. ترکیه تا کنون مرزهای خود را به روی جمعیت آوارگان سوری بسته نگه داشته است.

یکی از آوارگان در مرز ترکیه می گوید: «در این چادرها دچار کمبود هستیم. من بیمارم و برای خرید دارو پول ندارم. من بیوه هستم و به پزشک نیازمندم. ما به غذا نیازمندیم. حتی اندکی غلات یا عدس برای خوردن نیست. اینها چیزهایی هستند که ما نیازمندیم.»

پیشروی نیروهای دولتی سوریه به سوی شهر حلب با پشتیبانی حملات هوایی روسیه صورت می گیرد. روسیه همواره گفته مواضع گروههای تروریستی را بمباران کرده است. حال آنکه دیدبان حقوق بشر سوریه به تازگی اعلام کرده بیش از صد غیر نظامی از جمله دهها کودک قربانی بمبارانهای هوایی روسیه در هفته های گذشته بوده اند.

در همین حال روسیه اعلام کرده آمادگی دارد برای توقف بمباران هوایی در سوریه گفتگو کند. قرار است مذاکرات صلح بین گروههای سوری روز پنجشنبه در مونیخ برگزار می شود. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای شرکت در این مذاکرات به مونیخ رفته است.