آوارگان حلب و بحران انسانی در مرز سوریه و ترکیه

آوارگان حلب و بحران انسانی در مرز سوریه و ترکیه
نگارش از Euronews

به دنبال تشدید حملات هوایی روسیه و تهاجم گسترده ارتش سوریه به حلب، دهها هزار تن از ساکنان این شهر برای حفظ جان خود به سمت مرزهای ترکیه گریخته اند. به

به دنبال تشدید حملات هوایی روسیه و تهاجم گسترده ارتش سوریه به حلب، دهها هزار تن از ساکنان این شهر برای حفظ جان خود به سمت مرزهای ترکیه گریخته اند. به گفته مقامات مسئول در شهر مرزی کیلیس در ترکیه، شمار پناهجویان سوری به بیش از ۳۵ هزار نفر می رسد.

این جنگ زدگان که اکثرشان را زنان و کودکان تشکیل می دهند، همچنان در انتظار اجازه ورود به خاک ترکیه اند. ترکیه با خودداری از پذیرش این پناهجویان، اردوگاه موقتی در خاک سوریه برای اسکان آنان احداث کرده است. با این حال، بسیاری از آنان از سرما و کمبود مواد غذایی و امکانات بهداشتی رنج می برند.

یک زن سوری، که در گذرگاه مرزی باب السلامه گرفتار مانده، می گوید: «بچه ها به خاطر سرما مریض شده اند و اسهال و استفراغ گرفته اند. به ما می گویند اینجا بروید، آنجا بروید. خدا خودش ما را حفظ کند. اینجا همه آواره اند. چه کسی قرار است به ما کمک کند؟ امروز هشت روز می شود که اینجا سرگردان ایم.»

ترکیه تاکنون بیش از دو و نیم میلیون جنگ زده سوری را در خاک خود اسکان داده، با این حال برای باز نگه داشتن مرزها و پذیرش تعداد بیشتری از پناهجویان زیر فشار قرار دارد.

مطالب مرتبط