نخست وزیر عراق با پاپ دیدار کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نخست وزیر عراق با پاپ دیدار کرد

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، روز چهارشنبه دهم فوریه، با پاپ فرانچسکو، رهبر کاتولیکهای جهان در واتیکان دیدار کرد. پاپ در این دیدار، با ابراز خشنودی از روابط دوجانبه، بر اهمیت گفتگوی ادیان و مسئولیت مراجع دینی برای تبلیغ مدارا و صلح تأکید کرد.

موضوع اصلی گفتگوهای رهبر کاتولیکهای جهان و نخست وزیر عراق وضعیت اقلیت مسیحی در این کشور بود. به گزارش خبرگزاری رسمی واتیکان، پاپ فرانچسکو از حیدر عبادی خواسته است که تلاش بیشتری برای حفظ موجودیت مسیحیان و حمایت از حقوق اقلیت های دینی در عراق انجام دهد.

منارعات فرقه ای و حملات تروریستی از سال ۲۰۰۳ تاکنون، بخش وسیعی از مسیحیان عراق، از جمله ساکنان بغداد، را وادار به ترک این کشور کرده است. بخش دیگری از مسیحیان عراقی نیز مجبور به تغییر محل اقامت خود در این کشور شده اند.

به دنبال حملات داعش به موصل و تسخیر آن به دست ستیزه جویان اسلامگرا نیز حدود ۱۵۰ هزار مسیحی مجبور به ترک این شهر شدند. اکثر این افراد به کردستان عراق پناه برده اند.

به گفته مقامات عراقی، تا پیش از سقوط صدام، دیکتاتور پیشین عراق، یک میلیون و هشتصد هزار مسیحی در این کشور زندگی می کردند. این جمعیت در حال حاضر به ۳۰۰ هزار نفر کاهش یافته است.