Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رئیس جمهوری هاییتی بدون مشخص شدن چهرۀ جانشین خود خداحافظی کرد

رئیس جمهوری هاییتی بدون مشخص شدن چهرۀ جانشین خود خداحافظی کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

میشل مارتلی، رئیس جمهوری هاییتی روز هفتم فوریه دورۀ ریاست جمهوری خود را در حالی به پایان رساند که به دلیل به تعویق افتادن انتخابات، هنوز هیچ جانشینی

آگهی

میشل مارتلی، رئیس جمهوری هاییتی روز هفتم فوریه دورۀ ریاست جمهوری خود را در حالی به پایان رساند که به دلیل به تعویق افتادن انتخابات، هنوز هیچ جانشینی برای وی مشخص نشده است. این امر به یک بحران سیاسی جدید در این کشور تبدیل شده است و اپوزیسیون، حزب حاکم را به دستکاری در نتایج مرحلۀ نخست انتخابات که در ماه اکتبر برگزار شد، متهم می کند.

رئیس جمهوری پیشین هاییتی به هنگام ایراد سخنرانی خداحافظی در کنگرۀ این کشور گفت: «پس از نشست های متعدد با رئیس سنا و نمایندگان و رهبران احزاب سیاسی، آنها به من این اطمینان را دادند که می توانم در آرامش قدرت را ترک کنم و آنها از تمام امکانات خود برای باقی ماندن کشور در ثبات استفاده خواهند کرد.»

در نخستین دور از انتخابات ریاست جمهوری که در روز بیست و پنجم اکتبر برگزار شد، جوونل موییس، نامزد مورد حمایت قدرت حاکم توانست نزدیک به ۳۳ درصد آرا را کسب کند اما این نتیجه با اعتراض مخالفان روبرو شد. جود سلستن، نامزد اپوزیسیون توانسته بود در دور اول این انتخابات ۲۵ درصد آرا را از آن خود کند.

دور دوم این انتخابات قرار بود روز بیست و هفتم دسامبر برگزار شود اما به دلیل عدم توافق احزاب و ادامۀ اختلافات سیاسی، ابتدا به روز بیست و چهارم ژانویه موکول شد و بعد از آن باز هم بدون مشخص شدن تاریخ دقیقی لغو شد.

طبق توافقی که میان رئیس کنگره و رئیس جمهوری پیشین این کشور امضا شده، قرار است پارلمان این کشور فردی را تا برگزاری انتخابات عمومی به عنوان رئیس دولت موقت برگزیند. نمایندگان پارلمان و سناتورهای این کشور از روز هفتم فوریه یعنی روز خداحافظی میشل مارتلی پنج روز فرصت دارند فردی را به عنوان رئیس دولت موقت برگزینند.

دورۀ حکومت موقت رئیس دولت گذار نباید بیشتر از ۱۲۰ روز به طور بیانجامد و در طول این چهار ماه، دولت موقت موظف خواهد بود انتخابات ریاست جمهوری را در کشور برگزار کند.

هاییتی یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و هنوز پس از سی سال از سقوط دیکتاتور این کشور، هر انتخاباتی که در این کشور برگزار شده با بحران سیاسی همراه بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا رئیس باند مخوف «باربیکیو» که خود را «رابین‌هود خدا ترس» می‌نامد قدرتمندترین فرد هائیتی است؟

آشوب و هرج و مرج در هائیتی؛ نخست وزیر زیر فشار باندهای تبهکار استعفا کرد

تیراندازی شدید در نزدیکی کاخ ملی هائیتی در پورتو پرنس