جولیان آسانژ: ادامه حبس من غیرقانونی و غیراخلاقی است

جولیان آسانژ: ادامه حبس من غیرقانونی و غیراخلاقی است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جولیان آسانژ، رای یک کارگروه سازمان ملل متحد به نفع خود را یک «پیروزی تاریخی» خواند و فاتحانه در بالکن سفارتخانه اکوادور در لندن در مقابل خبرنگاران و

آگهی

جولیان آسانژ، رای یک کارگروه سازمان ملل متحد به نفع خود را یک «پیروزی تاریخی» خواند و فاتحانه در بالکن سفارتخانه اکوادور در لندن در مقابل خبرنگاران و شماری از طرفدارانش که در آنجا جمع شده بودند حاضر شد.

یک کارگروه سازمان ملل اعلام کرده است باید به جولیان آسانژ اجازه داده شود که آزادانه سفارتخانه اکوادور را ترک کند و به او باید بابت محرومیت از آزادی غرامت پرداخت شود. البته دولت بریتانیا این رای را نپذیرفته است و گفته است که این حکم از نظر قانونی «الزام آور» نیست. پلیس لندن هم گفته است که اگر آقای آسانژ از سفارتخانه اکوادور بیرون بیاید بازداشت خواهد شد تا به سوئد تحویل داده شود.

جولیان آسانژ در بالکن سفارتخانه اکوادور در لندن گفت: «اگر حبس غیرقانونی و غیراخلاقی من ادامه پیدا کند، تبعات قانونی در انتظار عاملان آن خواهد بود. این تبعات تحت هر شرایطی وجود دارد چرا که کنوانسیون ضدشکنجه، یک پیمان جهانی است.»

آقای آسانژ که از حدود چهار سال قبل در سفارتخانه اکوادور در لندن پناه گرفته است اعلام کرده بود که اگر این کارگروه سازمان ملل تشخیص دهد که حصر او در سفارتخانه اکوادور غیرقانونی نبوده است، خود را تحویل پلیس بریتانیا می دهد.

وب سایت ویکی لیکس که جولیان آسانژ، بنیانگدارش است، هزاران سند محرمانه دولت آمریکا را که بسیاری از آنها را از ماموران اطلاعاتی سازمانهای دولتی این کشور دریافت کرده بود بر روی اینترنت منتشر کرده است.

جولیان آسانژ از بیم استرداد به سوئد درسفارتخانه اکوادور پناه گرفته است. او در سوئد به دلیل پرونده تجاوز جنسی تحت تعقیب است و نگران است که در نهایت به آمریکا تحویل داده شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جولیان آسانژ: بریتانیا و سوئد باید تصمیم سازمان ملل را اجرا کنند

اقامت آسانژ در سفارت اکوادور، بازداشت خودسرانه یا قانونی؟

آخرین نبرد حقوقی بنیانگذار ویکی‌لیکس در دادگاه بریتانیا برای جلوگیری از استردادش به آمریکا