اقامت آسانژ در سفارت اکوادور، بازداشت خودسرانه یا قانونی؟

اقامت آسانژ در سفارت اکوادور، بازداشت خودسرانه یا قانونی؟
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جولین آسانژ پایه گذار وبسایت ویکی لیکس و افشاگر اسناد دولتی آمریکا، باید بتواند آزادانه از سفارت اکوادور در لندن خارج شده و بابت مدتی که در این مکان

جولین آسانژ پایه گذار وبسایت ویکی لیکس و افشاگر اسناد دولتی آمریکا، باید بتواند آزادانه از سفارت اکوادور در لندن خارج شده و بابت مدتی که در این مکان بوده، غرامت دریافت کند. این حکمی است که گروه کاری بازداشت های خودسرانه سازمان ملل متحد روز پنج شنبه اعلام کرد. سخنگوی این گروه گفت: «بازداشت می تواند قانونی باشد، اما حتی اگر همه مراحل دادرسی موجود به صورت قانونی اجرا شده باشد، باز هم می تواند خودسرانه تلقی شود. در این مورد ویژه، گروه کاری معتقد است که نفس بازداشت قانونی بوده، ولی خودسرانه صورت گرفته است.»

آگهی

دولت سوئد که جولین آسانژ ۴۴ ساله را به اتهام تجاوز جنسی احضار کرده، می گوید اقامت او در سفارت اکوادور مصداق بازداشت غیر قانونی نیست.

دولت بریتانیا نیز روز جمعه اعلام کرد نه تنها به حکم سازمان ملل اعتراض می کند، بلکه به محض خروج آقای آسانژ از سفارت اکوادور او را دستگیر خواهد کرد.

حکم گروه کاری بازداشت های خودسرانه سازمان ملل، الزام آور نیست.

جولین آسانژ که یک هکر استرالیایی است و با افشای اسناد دولتی ایالات متحده آمریکا خشم مقامات این کشور را برانگیخته، از سه سال و نیم پیش و در پی احضار دادگستری سوئد، به سفارت اکوادور در لندن پناه برده و تا کنون از ترس استرداد، از آن محل خارج نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از کارناوال لندن در حمایت از آزادی جولیان آسانژ

تهران برای تبادل سفیر با استکهلم شرط گذاشت؛ مذاکره وزرای خارجه ایران و سوئد در مورد زندانیان

رانش یکباره زمین در بزرگراهی در سوئد خودروها را به درون خود کشید