Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پایان سفر وزیر خارجه آلمان به تهران، امید به بهبودی روابط اقتصادی و سیاسی ایران

پایان سفر وزیر خارجه آلمان به تهران، امید به بهبودی روابط اقتصادی و سیاسی ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با سفر فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان به ایران انتظار می رود که آلمانی ها بیش از دوازده میلیارد یورو در بخش نفت و گاز ایران سرمایه گذاری

آگهی

گزارش ویژه یورونیوز

با سفر فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان به ایران انتظار می رود که آلمانی ها بیش از دوازده میلیارد یورو در بخش نفت و گاز ایران سرمایه گذاری کنند.

این دومین سفر وزیر خارجه آلمان به ایران طی پنج ماه اخیر، پس از عقد توافق هسته ای میان ایران و قدرتهای بزرگ جهان بود.

آقای اشتاین مایر که روز سه شنبه وارد تهران شده بود طی سفر دو روزه اش، با همتای ایرانی خود و همچنین حسن روحانی، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

آلمان امیدوار است بتواند با آغاز دور جدید روابط، صادرات خود به این کشور را چهار برابر کند. با عقد قراردادهای نفتی، این کشور اولین سرمایه گذار بزرگ در بخش نفت و گاز ایران و بزرگترین کشور اروپایی خواهد شد که از لغو تحریم های ایران و ورود دوباره این کشور به عرصه اقتصاد بین الملل نفع برده است.

در کنار عقد توافقنامه های اقتصادی، برلین و تهران امیدوارند بتوانند در زمینه مبارزه با تروریسم نیز به توافقهایی برسند.

مصیب نعیمی، کارشناس مسایل خاورمیانه در رابطه با ابعاد سیاسی سفر آقای اشتاین مایر به یورونیوز می گوید: در بعد سیاسی قطعا آلمان با توجه به روابط مناسب و خوب و قابل اعتمادی که بیش از کشورهای دیگر اروپایی با کشورهای اسلامی به ویژه جمهوری اسلامی ایران دارد،شاید به دنبال این باشد برخی از تنش های موجود به ویژه بین ایران و عربستان را کاهش بدهد اما بحران فعلی بین ایران و عربستان برمیگردد به روش اشتباه عربستان که ایران هم رسما اعلام کرده راهکار آن وساطت ها نیست بلکه برگشت عربستان به مسیر درست است.

یکی از ساکنان تهران نیز درباره روابط ایران و آلمان می گوید: «آلمان کشور خوبی برای ما نبوده و همیشه به ضرر ما کار کرده است، از جمله در موضوع تسلیحات شیمیایی در دوران جنگ. ما همیشه از جانب آلمان متضرر بودیم اما اگر از دید پسا برجامی نگاه کنیم و بخواهیم گسترش روابط با دیگر کشورها را لحاظ کنیم، قطعا این روابط به نفع ماست.»

شهروند دیگری می گوید: «از آنجا که آلمان یک کشور صنعتی و پیشرفته است، این گسترش روابط می تواند به کشور ما کمک کند.»

پس از ایران، فرانک والتر اشتاین مایر عازم عربستان سعودی است. انتظار می رود میانجی گریِ آلمان میان ایران و عربستان سعودی، به کاهش تنشها و برقراری ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه کمک کند.

جواد منتظری، خبرنگار آزاد از تهران برای یورونیوز چنین گزارش می دهد: «آلمان به دنبال ایفای نقشی هوشمندانه در خاورمیانه است و ثبات حلقه مفقوده این منطقه. هرچند به نظر نمی رسد رایزنی های آقای اشتاین مایر برای بهبود روابط پرتنش میان ایران و عربستان، دو کشور تاثیر گذار در تحولات خاورمیانه در کوتاه مدت راه به جایی ببرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگاه «لجستیک پیچیده» با سوخت یونجه؛ چرا قاطرها در ارتش آلمان همچنان به انجام ماموریت مشغولند؟

انتشار اطلاعات غلط درباره یورو ۲۰۲۴؛ از حمله مهاجران تا تشویق پلیس آلمان به مصرف علف به جای الکل

مانور نظامی روسیه با استفاده از موشک‌انداز‌های اتمی سیار؛ آیا پاتریوت‌ها به داد اوکراین می‌رسند؟